Türkiye'den özür diledi

Türkiye'den özür diledi
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, hedef skandalı nedeniyle Türkiye'den özür diledi

NATO Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün duyurduğu skandal olaya ilişkin Türkiye'den özür diledi.

Cumhurbaşkanı sert sözlerle eleştirmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk resmi ve kendisinin isminin hedefe konduğunu söylemişti. NATO, olaya karışan Türkiye kökenli Norveçli bir subay ile bir teknisyenin ordudan atıldığını duyurdu. Norveç'teki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınladı.
Üst düzey NATO yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Norveç'te 8-17 Kasım tarihleri arasında yapılan tatbikatın masa başında düzenlenen simülasyonları sırasında iki olay yaşandı.

Norveç'teki Ortak Harp Merkezi'nde (JWC), bir tatbikat sırasında bir Norveç subayı "düşman liderler biyografisi' hazırladı. Hazırlığı yapan teknisyen Atatürk heykelini bu biyografilerden birine yerleştirdi.

Skandalın ardından bilgisine başvurulan teknisyen, sosyal medyadaki araştırma sonrasında Atatürk heykelini "yanlışlıkla" yerleştirdiğini iddia etti. Simülasyona katılan Türk ekibin müdahalesi sonrasında Atatürk heykeli düşman liderler biyografisinden kaldırıldı. Skandala neden olan teknisyen ise heykelin Atatürk'e ait olduğunu bilmediğini savunarak özür diledi.

Görevden alındı

NATO yetkilisinden alınan bilgiye göre, diğer olayda Norveç Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir sivil personel Hollanda'daki karargahta simülasyon çerçevesinde kullanılan sanal bir sohbet mecrasında "Recep Tayyip Erdoğan" adlı sahte hesap açtı. Norveç ordusuna bağlı personel, sahte hesapla, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın simülasyonda "düşman ülke liderleriyle" yakın ilişki kurduğu ve iş birliği yaptığı mesajını verdi. NATO'nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki Türk subayların tespiti sonrasında sahte hesap açan kişinin Türkiye kökenli bir Norveç subayı olduğu ortaya çıktı.Olayın ortaya çıkması üzerine, söz konusu subay ordudan atıldı.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 15:11
YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100