Tüm Bel Sen: Sendikal faaliyetler engellenemez!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Barış Karcı’nın, Tüm Bel Sen 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyelerinin üzerine dosya fırlatması, sendikanın tepkisine neden oldu. Şube Başkanı Engin, “Karcı hakkında gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Tüm Bel Sen: Sendikal faaliyetler engellenemez!

Haber/ Didar DEMİRCİ

İzmir Büyükşehir Belediyesinde örgütlü Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) İzmir 1 Nolu Şube Yönetimi, belediye hizmet binasında salgın hakkında alınması gereken önlem taleplerini yöneticilere iletmek ve deprem sonrası yoğunlaşan çalışma ortamındaki sıkıntıları gözlemlemek amacıyla yaptıkları ziyaret sırasında iddialara göre İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Barış Karcı’nın ‘Başlarım sizin sendikacılığınıza’ diyerek, üyelerin üzerine dosya fırlatmasına tepki gösterdi.

“Bu hareket kabul edilemez”

İZSU Ana Binası önünde olay sonrası eylem yapan Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube, “Sendikal faaliyetler engellenemez” diyerek slogan attı. Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Buse Engin, basına yaptığı açıklamada Karcı’nın bu hareketinin kabul edilemez olduğunun altını çizerek özetle şu şekilde konuştu:

“Sendikamız yerel yönetim emekçilerinin sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmaları için salgının başından itibaren yürüttüğü mücadele hepinizin malumudur. Bu mücadele sürecinde geçmişte olduğu gibi bugün de kimi yöneticiler tarafından engellenmeye ve yok sayılmaya çalışıldı. Çalışanların en temel hakki olan sağlıklı çalışma ortamı için görüş ve önerilerimizi dile getirdiğimiz bir ortamda İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Barış Karcı’nın elindeki dosyaları yere fırlatarak Yürütme Kurulu Üyemiz şahsında sendikamıza hakaret etmesi ve üzerimize yürümesi hiçbir şekilde kabul edilemez.”

“Taleplerimizi değersizleştiremez”

Karcı’nın bu hareketiyle sendikal talepleri değersizleştirdiğini vurgulayan Engin, “Biz Büyükşehir belediye emekçileri olarak salgının başından beri fedakarca çalışmış, alınmayan önlemler nedeniyle 900 den fazla arkadaşımız bu hastalığa yakalanmıştır. Dün olduğu gibi bugün de işimizin başında İzmir halkına hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Engin, belediye çalışanlarını için iletemedikleri talepleri eylem sırasında yeniden gündeme getirerek, “Tüm iş yerlerimizde uzaktan, dönüşümlü çalışma sisteminin uygulanması, iş yerlerin de koruyucu ve önleyici tedbirlerin bir an önce alınmasını istiyoruz. Salgından korunmak için Eşrefpaşa Hastanesi devreye sokularak tüm çalışanlara periyodik test yapılmalıdır. Deprem dolayısıyla boşaltılan Büyükşehir Binasında hizmet üreten müdürlükler sağlıklı çalışma koşullarının olduğu iş yerlerin de taşınmalıdır” açıklamasını yaptı.

“Özür dilemelidir”

Karcı’nın bu davranışı sonrasında sendikadan özür dilemesini beklediklerini dile getiren Engin, “Bahse konu fiili gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Barış Karcı bütün çalışma arkadaşlarımızdan özür dilemelidir. Söz konusu fiil hakkında Büyükşehir Belediyesi tarafından acilen soruşturma başlatılmalıdır. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Ne yaparsanız yapın sahip olduğumuz mücadele anlayışından bir adım daha geri adım atmayacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100