TRT çalışanları isyanda

TRT'de, yeniden yapılanma adı altında 2 bin kişinin emekli edildiğini belirten çalışanlar, “Kurum hangi amaç doğrultusunda yapılandırılıyor? Neden mesleğimizden uzaklaştırılıyoruz” dedi.

TRT çalışanları isyanda

TRT’de yeniden yapılanma adı altında ilerleyen süreçte önce teşvik çıkarılarak TRT’nin kadrolu çalışanlarından yaklaşık 2 bin kişi emekli edildi. Emekli olmayanların başka kurumlara gönderileceği duyuruldu. TRT çalışanlarının yaptığı yazılı açıklamada, “TRT’nin hangi amaç doğrultusunda yeniden yapılandırıldığını merak ediyoruz. TRT’nin, yayın hayatına başladığı günden bu yana kuruma sınavla alınmış, eğitimden geçirilmiş nitelikli, yayıncılık deneyimi kazanmış personeli olarak her dönem ve yönetimde, Anayasa ve TRT yasasının bize yüklediği sorumluluk ve anlayışla görevimizi yaptık. Şimdi hangi kıstaslarla mesleğimizden uzaklaştırılıyoruz?” ifadeleri yer aldı.

Şeffaflık vurgusu

Açıklamada, ihtiyaç fazlası personel (İFP) listesinin oluşumunda hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu merak edilirken neden aynı görevlere yeni elemanlar alındığı da soruldu. Açıklama, şu ifadelerle devam etti: “Genel müdürün çeşitli toplantılarda dile getirdiği listenin aktif olarak çalışmayan personelden oluşturulacağı söylemine ne oldu? TRT değişiminin önündeki engel, TRT personeli değil; TRT yönetimidir. Ülkemizde emeklilik yaşı 65 olarak belirlenmiş ve yasalarla güvence altına alınmışken; 50’li yaşlarda aktif çalışan, fikir emekçisi, nitelikli personelin kurumdan uzaklaştırılması hak ve hukukla bağdaşmaz. Bugün gelinen noktada TRT, İFP uygulamasından vazgeçmelidir. Başka herhangi bir kamu kurumunda değerlendirilemeyecek personeline sahip çıkmalı, kamu hizmeti yayıncılığıyla tüm halkın sesi olmalı, yeniden yapılanma sürecini de çalışanları ve meslek örgütlerinin katılımıyla şeffaf şekilde yürütmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER