Torbalı'da 45 hektarlık orman ve makilik yandı

Torbalı'da 45 hektarlık orman ve makilik yandı

İzmir'in Torbalı ilçesinde çıkan ve ekiplerin çalışmasıyla söndürülen yangında, 45 hektarlık orman ve makilik zarar gördü.

Ahmetli ile Yeniköy mahalleleri arasında bulunan Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında, dün saat 13.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Şiddetli rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyüp yayılan yangına çevre illerden gelen orman ekiplerinin de desteğiyle 7 helikopter ve 2 amfibik uçak, 38 arazöz, 12 dozer, 11 su tankeri, 25 teknik eleman ve 350 yangın söndürme işçisiyle müdahale edildi. Yaklaşık 10 saatte kontrol altına alınabilen yangında, 45 hektarlık orman ve makilik küle döndü. Yanan alanın 30 hektarının kızılçam ormanı olduğu belirtildi. Yangının çıkış nedeninin ise araştırıldığı kaydedildi. Torbalı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, sahadaki soğutma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.


NE OLMUŞTU ?


İzmir’in Torbalı ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Ormanlık alandaki kovanlar ile depo olarak kullanılan bir binanın zarar gördüğü yangına havadan ve karadan müdahale etti.

Torbalı’nın kırsal Özbey ile Yeniköy mahalleleri arasındaki ormanlık alanda dün saat 13.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 3 söndürme helikoteri, 1 amfibik uçak, 15 araröz, 3 dozer ve çok sayıda orman işçisi ile 1 itfaiye aracı sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevler, ormanlık alandaki arı kovanları ile depo olarak kullanılan bir binaya zarar verirken, alevlere havadan ve karadan müdahale etti. Yanan bölgede söndürme helikopterlerinin su alabileceği bir havuzun bulunduğu görüldü.
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 14:16
YORUM EKLE

banner92