Tek çivi bile çakmadılar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir’in en büyük ilçesi olan Buca’da depremde hasar gördüğü için kapatılan tek devlet hastanesinin 2.5 ay gibi rekor bir sürede yeniden inşa edileceği müjdelemişti. Süre doldu ancak hastaneye bir çivi dahi çakılmadı

Tek çivi bile çakmadılar

Haber/ Didar Demirci

Depreme dayanıklı olmadığı için 2018 yılında tahliye edilmesi gerektiği söylenen 406 yataklı Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ana binası, İzmir’de 30 Ekim 2020 günü meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası tahliye edildi. Hastane ana binasının kapatılmasının ardından şu anda sadece bazı poliklinikler ve acil servis düşük kapasite ile hizmet veriyor.

Koca talimat vermişti

30 Ekim depremin ardından İzmir’i ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yeniden yapılması yönünde talimat vermiş, yeniden yapımın 2.5 ay gibi rekor bir sürede olacağını vurgulamıştı. Fakat, Bakan Koca'nın söz verdiği 2.5 ay tamamlanmasına rağmen konuya ilişkin bir adım atılmadı.

Hastanede görev yapan sağlıkçılar ise, deprem sonrasında Bornova’daki Türkan Özilhan Devlet Hastanesi ve Tınaztepe’deki Kadın Doğum Hastanesi'nde görevlendirilmişlerdi. Olağanüstü sebepler nedeniyle görev yerleri değişen sağlıkçıların da gözü, 2.5 ayda tamamlanması sözü verilen hastanelerinin yapımında.

Bucalı hastanesiz kaldı

İzmir’in en büyük ilçesinin tek hastanesi olan Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, deprem sonrasında sadece poliklinikleri ve acil servisi hizmet veriyor. Deprem öncesinde günlük hasta sayısı binin altında olmayan hastanenin hasta sayısı da azaldı. Bucalılar tedavi için ilçe dışındaki diğer hastanelere gidiyor. Bu durum diğer hastanelerin hasta yükünü artırırken, tedavi olmak isteyen vatandaşın da sağlık hizmetlerine ulaşımını zorlaştırıyor. Bucalılar ilçedeki hastanelerinin biran önce hizmete girmesini bekliyor. 

YORUM EKLE