Tarihe keyifli yolculuk

Genç Tarihçi Pınar Sözer Tonga, Sihirli Tarih sayesinde tarihi eğlenceli şekilde öğretiyor.

Tarihe keyifli yolculuk

Genç Tarihçi Pınar Sözer Tonga, Sihirli Tarih sayesinde tarihi eğlenceli şekilde öğretiyor. Kültürel mekânlarda çocukların aktif katılımına dayanan özel etkinlikler oluşturuluyor.

sinannGenç Tarihçi Pınar Sözer Tonga, “Sihirli Tarih” adını verdiği yöntemiyle çocuklara tarihi eğlenceli bir şekilde öğretiyor. Çocuklar, bir yandan kentlerini ve kültürlerini tanırken bir yandan da sosyal bilgiler ve tarih müfredatlarında yer alan bilgilere eğlenceli bir şekilde ulaşarak okul başarılarını artırıyor. Sihirli Tarih’de yer alan gerçek yaşam öyküleri, tarihi belgeler, eski kostümlerle renklendirilen çalışmalar, tarihi yaşayarak öğrenme imkânı sunan deneysel bir ortam yaratıyor. www.sihirlitarih.com adresini ziyaret eden öğrenci ve veliler, Doğa Tarihi, Antik Dönem, Tarihi Karakterler, Cumhuriyet Çocukları, Kültürel Miras atölyelerinde bambaşka bir tarih eğitimi ile tanışıyor.


İZMİR'İN MİRASI


Sihirli Tarih’i, İzmir'in doğal ve tarihi mirasının gelecek nesillere aktarılması, tarihimizdeki önemli kişilerin öğrenilmesini sağlamak için kurduğunu ifade eden Tarihçi Pınar Sözer Tonga, “Amacım ülke sevgisi yaratarak müfredat konularını desteklemek, geçmişe yönelik ilgi uyandırarak, kültürel mirasımızı koruma bilinci kazandırmak” dedi. Müzeler, antik kentler, kültürel mekânlarda çocuğun aktif katılımına dayanan etkinlikler oluşturduklarını belirten Tonga, programın faydasını ise şöyle açıklıyor: “Bizim çalışmalarımıza katılan çocukların; düşünme, yorum yapma gücü gelişir. Farklı bakış açıları kazanırlar. Çocuklar geçmişteki bir olayı incelerken günümüzde karşılaştıkları sorunları çözme becerisi geliştirirler. Çizgi filmlerde gördükleri olağanüstü kahramanlar yerine, gerçek tarihi kahramanlarla tanışarak onların nasıl başarılı olduklarını gözlemlerler. Böylece kendi yeteneklerini keşfederler. Okullar belirledikleri gün ve saatte, işledikleri konuya uygun olan sihirli tarih atölyelerinden birini seçerek, tarihi oyunlarla eğlenerek konularını pekiştirirler. Sihirli Tarihin hafta sonu programlarına bireysel olarak katılan çocuklar da, tatil zamanlarını kültür içerikli farklı deneyimler kazanarak değerlendirmiş olurlar.”


Pınar Sözer Tonga kimdir?


20 yıldır eğitim sektöründe farklı yaş gruplarıyla çalışmalarını sürdüren Tonga; Aile ve Öğrenci Koçluğu, Yaratıcı Drama, Kukla Tiyatrosu eğitmenliğinin yanı sıra çeşitli kurumlarda eğitim seminerleri veriyor. TÜBİTAK Tarih Proje danışmanlığı yapan Tonga aynı zamanda “Yaratıcı Drama İle Tarihe Yolculuk” kitabının da yazarı.
Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 10:44
YORUM EKLE

banner92