Soyer: Baskı ve şiddet kabul edilemez

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kayyım Rektör Prof. Dr. Bulu'ya yönelik protesto eylemleriyle ilgili açıklama yaparak yaşananlara tepki gösterdi.

Soyer: Baskı ve şiddet kabul edilemez

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atanması sonrası başlayan protestoları değerlendirirken, öğrencilere yönelik baskı ve şiddetin üzücü ve düşündürücü olduğunu belirtti.

Soyer; ''Boğaziçi Üniversitesi, akademik kadrosu ve öğrencileri ülkemizin gözbebeği, tüm akademik kurumlarımız gibi geleceğimizi aydınlatacak en önemli bilim yuvalarından biridir. Tüm olanaklarımızı eğitim kurumlarımıza yönlendirmemiz gerekirken yaşananlar üzücü ve düşündürücüdür.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun haklı taleplerini barışçıl yollarla gösteren öğrencilere yönelik baskı ve şiddet asla kabul edilemez. Üniversitelerimizin kendi rektörlerini kendilerinin belirleme talebi ise Türkiye’de bilimin özgürleşmesinin ve gelişmesinin temel koşuludur.

Üniversitelere yönelik her türlü baskı, ekonomik ve sosyal sorunlarımızın derinleşmesine, çözümlerinin zorlaşmasına yol açar. Bu olaylar açıkça anlatıyor: Genç filizleri budayarak sorunları çözmeye çalışmak, on yıllardır yaptığımız yanlışı sürdürmekten başka bir şey değildir.''

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 16:03
YORUM EKLE

banner97

banner96