banner112

Şadırvanı yıkan belli oldu!

İzmir'in Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafından yıkılan şadırvan için soruşturma başlatıldı. Vakılara ait olan şadırvanın 65 yıl önce esnaf ve vatandaşın isteği üzerine yapıldığı öğrenildi.

Şadırvanı yıkan belli oldu!

DOKUZ EYLÜL - Dokuz Eylül'ün haberi sonrası Kemeraltı'nda yıkılan şadırvan kentin gündemine oturdu. Yapılan inceleme sonrası 65 yıllık şadırvanın kimlerin yıktığının güvenlik kameralarıyla belirlendi. Görüntülerde bir esnafın ise gece vakti yapılan yıkım için kullanılan hiltilere elektrik verdiği ve yıkımı gerçekleştiren şahısların başında durduğu belirlendi. Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, "50 yılı aşkın bir yapı ancak tescilli değil. Zamanında esnaflar tarafından yapılan hayrata uzun zaman esnaflar sahip çıktı ancak zamanla bakımsızlıktan çöplük haline geldi. Civardaki esnaflar rahatsızlığını dile getiriyordu. Dışarıdan yapılan bir hamle değil, esnafın kendi içerisinde yaşanan bir olay. Bir anlık düşünceyle yapılmış bir hamle. Ortak paydada buluşup konuşulabilir. Konu Valiliğe duyuruldu. Tekrar bir çeşme ya da şadırvanın yapılması ortak görüşümüz" dedi. Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sorumluların bulunması için suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi. 

65 SENE ÖNCE YAPILMIŞ!
Şadırvanaltı Camii Dernek Başkanı Turgay Oğuzhan, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile görüştüklerini ve bir yandan suçluların cezalandırılması için çalışılırken, bir yandan da şadırvanın yeniden yapılacağı sözünü aldıklarını söyledi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Oğuzhan, “Burası 90 yıllık tarihi bir çarşı. İnsanlar burayı bulurken şadırvan diye buluyor. Tarihi bir anlamı olmasa da yaklaşık 65 sene önce o dönemin esnafları tarafından insanlar ihtiyaçlarını gidersin diye yaptırılmış. Yıkanlar gerekli cezayı almalı” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2022, 18:28
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100