Plaj işgalcisine suç duyurusu

Çeşme Belediyesi dozerle yol açtı, sahildeki şezlongları kaldırdı. Avukat Seher Gacar ise işletmenin belediyenin açtığı yola çukur kazdığını, açılması gereken asıl yolun açılmadığını, şezlongların kaldırılmadığını ve işgal için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Plaj işgalcisine suç duyurusu

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, plajda yaya ve taşıt yolunun kapatıldığı şikayetleri sonrası dozerle yolu açtıklarını, sahildeki şezlongları kaldırdıklarını belirtti. Çevrecilerin avukatı Seher Gacar ise açılması gereken asıl yolun açılmadığını, şezlongların kaldırılmadığını ve plajdaki işgal için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. İşletme sahipleri de plajdaki kiralamanın yasal olduğunu savundu. Çeşme ilçesine bağlı Ovacık Mahallesi Azmak Koyu'ndaki halk plajını daha önce ücretsiz kullanan mahalle sakinleri, plajın çevresinin şirket tarafından kapatılıp, ücretli hale getirildiğini belirtilerek, geçen hafta sonu eylemle tepki gösterdi. Plajı eskisi gibi ücretsiz kullanmak istediklerini belirten 50 kişilik grup, sahile girmeye çalıştı. Bu sırada bölgede görevli olduğunu belirten kişi, gruba girişlerin, sahilin üst tarafındaki kapıdan yapıldığını söyledi. Bölge sakinleri ise buranın ücretsiz halk plajı olduğunu ve sahili istedikleri gibi kullanacaklarını belirtti. Mahalle sakinleri ile görevliler arasında kısa süreli gerginlik oldu. Görevliler, daha sonra grubun plaja girmesine izin verdi. Sahile girerek, tatilcilerin güneşlendiği şezlongların önünde bir süre oturanlar, plajı istedikleri zaman kullanacaklarını dile getirdi. 

Belediye harekete geçti

Çeşme Belediyesi ekipleri, dün bölgede incelemelerde bulundu. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, bölgeye müdürlerini gönderdiğini, kapatılan yolu dozerle açtıklarını belirterek, "Burada hem taşıt yolunu hem de yaya yolunu açtık yani bölge halkın kullanımına tekrar açıldı. Zaten yıllar sonra Ilıca Plajı'nı halkın ücretsiz kullanımına açan bir belediyenin, kıyıların halka kapatılmasına 'evet' demesi mümkün değil. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Vatandaşların itirazlarına gerekli reaksiyonu Çeşme Belediyesi gösterdi. Bundan sonra da göstermeye devam edecek. Hiçbir şekilde taviz yok. Kıyılar halkın kullanımına açıktır. Yine kıyıdaki şezlongları da kaldırdık" diye konuştu. 

'Taşıt geçişini engellemek için yola çukur kazıldı'

Çevreciler ile bölgedekilerin avukatı Seher Gacar ise daha önce halkın plaja girmek için kullandığı yolun hala kapalı olduğunu söyledi. Gacar, "Biz kapatılan bu yolun açılmasını istiyoruz, açılması da gerekiyor. Belediyenin iş makinası gönderip düzelttiği yer işletmenin sonradan açtığı yol. İşletme bugün daha da ileri giderek alternatif olarak açılan yoldan araç geçişine engel olmak için çukur kazdı. Bizim oturma eylemi yaptığımız yerin arkasında kalan şezlong ve şemsiyeler de halen yerinde duruyor. Maalesef bunların yaşanacağını Jandarma Komutanlığı 22 Şubat'ta belediyeye bildirdiği halde ruhsat verilmiş, önlem alınmamış. Biz bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünüyoruz" dedi.

Belediyeden açıklama geldi

Bugün yaşanan bu gelişmeler üzerine Çeşme Belediyesi de bir açıklama yaptı. Açıklamada işletme tarafından işgal edilen ve kapatılan araç ve yaya yolunun tekrar trafiğe açıldığı, yasak inşaatla ilgili "mühür fekki" (mühür bozma suçu) için savcılığa başvurulduğu belirtildi. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, "Yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağım, hiçbir şekilde taviz vermem, kıyılar kesinlikle halkındır" ifadelerini kullandı. Bu arada belediye, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Milli Emlak Müdürlüğü'ne şikayet edilen firmaya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açık alanda içki satış ruhsatı verildiğini de açıkladı. Başkan oran işletmenin araziyi kiraladığını, ardından Milli Emlak'a ecrimisil bedeli ödeyerek plajı kullanma hakkı elde ettiğini ifade etti. Oran işletmenin önceki Başkan Muhittin Dalgıç döneminde Çeşme Belediyesi'nden ruhsat aldığını da aktardı. Oran, "Ben de (belediye olarak) Ilıca Plajı'nda Milli Emlak'ın kiracısıyım. Milli Emlak verince yapacak bir şey yok. Çeşme'de eğlence ve dinlence dengesini tutmamız lazım. Tabii ki işletmelerimiz olacak ama kıyıların halka kapatılmasına asla izin vermeyeceğiz. Hukukun bize izin verdiği ölçüde bu işin takipçisi olacağız. Kesinlikle plajı halka kapatamazlar" diye konuştu. 

'Yasa dışı uygulama yok'

Plajdaki işletme sahipleri de yazılı açıklama yaparak, şunları kaydetti: "Söz konusu tesis arazisi, Maliye'ye değil şahsa ait bir arazidir. Kiralama, yasal usullere göre yapılmıştır. Belediyeden işletme ruhsatı sorunsuz şekilde çıkartılmıştır. Plajdaki şemsiye ve şezlonglar için ilgili bakanlık birimlerine ecrimisil ödenmektedir. Ortada yasa dışı hiçbir uygulama yoktur. İsteyenler, resmi kurumlardan bu bilgilere ulaşabilir." 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 15:13
YORUM EKLE

banner92