banner112
banner111

Pınar Gültekin davasında karar çıktı!

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i vahşi bir şekilde öldüren katil Cemal Metin Avcı ile kardeşi, annesi, babası, boşandığı eşi ve ortağı hakim karşısına çıktı. Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 13. duruşmada karar açıklandı. Mahkeme, Cemal Metin Avcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, haksız tahrik indirimi uygulayarak 23 yıla indirdi. Mahkeme, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatine karar verdi. Gültekin Ailesi'nin avukatı Dr. Rezan Epözdemir kararla ilgili, "Biz başından beri bu heyetin adaleti tesis etmeyeceğini biliyorduk. Maddi gerçeği ortaya çıkarmayacağını biliyorduk. Bu yargılama da bu karar da bana göre hukuki ve fiili dayanaktan yoksundur. Ve bu karar kanaatimce mesnetsiz bir kadardır. Tek kelimeyle yazıklar olsun diyorum" dedi

Pınar Gültekin davasında karar çıktı!

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili davada sanık Cemal Metin Avcı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı, sanığın cezası uygulanan haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirildi.

AA'da yer alan habere göre 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki on üçüncü duruşmaya sanık Cemal Metin Avcı, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Tutuksuz sanıklar Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı, Gültekin'in babası Sıddık ile annesi Şefika Gültekin ile taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmaya diğer sanıklar Cemal Metin Avcı'nın eski eşi Eda K, babası Selim Avcı, annesi Ayten Avcı, iş ortakları Şükrü Gökhan O. ise katılmadı. Duruşmada, sanıklar ve avukatlarının son savunmaları dinlendi. Sanık Cemal Metin Avcı, pişman olduğunu belirterek, cinayeti tek başına işlediğini söyledi.

Karşı tarafın iddialarının gerçeği yansıtmadığını, cinayeti tasarlayarak işlemediğini savunan Avcı, maktulün kendisini ailesiyle tehdit ederek yüklü miktarda para aldığını bunun da dekontlarının mevcut olduğunu öne sürdü.

Daha önce hiçbir suça karışmadığını, sabıka kaydının olmadığını söyleyen Avcı, cinayet öncesinde hazırlık yapmadığını savunarak adaletin doğru tecelli etmesini istedi.

Sanık Mertcan Avcı da maktulü tanımadığını ve ağabeyiyle olan münasebetini bilmediğini dile getirdi. Aleyhine hiçbir delil olmadığını söyleyen Avcı, hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

AV.DR.EPÖZDEMİR: TEK KELİMEYLE YAZIKLAR OLSUN

Habertürk TV'ye konuşan Gültekin ailesinin avukatı Dr.Rezan Epözdemir kararla ilgili şunları söyledi:

"Biz bütün aşamalarda bu cinayetin tek başına işlenemeyeceğini iddia ediyorduk. Açıkçası dosyadaki bütün deliller de bunu gösteriyordu. 183 boyunda, cenin pozisyonunda varile konulmuş, önce tahta sonra benzin ile diri diri yakılmış. Sonrasında telefonu 4 parçaya, SIM kartı 2 parçaya ayrılmış, tasarlanarak, ilmik ilmik işlenerek organize senkronize bir cinayet canavarca ve eziyet çektirerek işlenmiş. Katil o kadar profesyonel ki parçaladığı SIM kart değişik yerlerden sinyal versin diye atılmış.

ABD'ye yazılan müzekkere sürüncemede kaldı. Adeta yargılanan sanık ve sanığın ailesi değilmiş de maktulenin özel hayatı yargılanmaya başlandı. Bu cinayet meşrulaştırılmaya çalışıldı. Geldiğimiz noktada biz zaten bu mahkemede adalet beklemediğimizi söylüyorduk. 3 defa reddi hakim talep ettik. Her seferinde reddedildi. Geldiğimiz noktada mahkemeden beklediğimiz bir karar. Çok net söylüyorum hukuk bugün ölmüştür. Yargı reformuna başlayacağız deniliyor, önemli adımlar atılacak deniliyor.

'KURGULANMIŞ 3 İFADESİNE DE İTİBAR EDİLDİ'

"Gelip bu dosyayı bir incelesinler. Yargı reformu, İnsan Hakları Eylem Planı.. Sayın Adalet Bakanı'nın kadına yönelik şiddet ve cinayetler ilgili ciddi bir mücadele ortaya koyacağız diye beyanı vardı Sayın Bozdağ'ın. Gelip incelerse sayın bakan çok seviniriz. Burada bugün adalet öldü. Sayın Cumhurbaşkanı tüm bu sürecin takipçisi olacağız demişti. Fakat burada bugün adalet öldü. Tam bir hukuk garabeti, bir yargı katliamı vardı. Bakın haksız tahrik indirimi uygulandı bu caniye. Mahkeme katil zanlının çelişen kurgulanmış 3 ifadesine itibar ediyor. Cezası 23 yıla düşürülüyor. Kardeşi Mertcan Avcı, anne, baba, ortak, eşe bütün bunlara da beraat kararı veriyor. Bu bir yargı katliamıdır. Bununla ilgili en kısa zamanda istinaf mahkemesine başvuracağız. Hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Yargıtay'a kadar gideceğiz. Bu mesele burada kapanmadı ama adalet burada bugün Muğla'da öldü. Biz başından beri bu heyetin adaleti tesis etmeyeceğini biliyorduk. Maddi gerçeği ortaya çıkarmayacağını biliyorduk. Bu yargılama da bu karar da bana göre hukuki ve fiili dayanaktan yoksundur. Ve bu karar kanaatimce mesnetsiz bir kadardır. Tek kelimeyle yazıklar olsun diyorum."

"VARİLİ SANIĞIN TEK BAŞINA KALDIRMASI MÜMKÜN DEĞİL"

AA'da yer alan habere göre de Gültekin ailesinin avukatı Epözdemir iddia makamının mütalaasına katıldıklarını, sanık Cemal Metin Avcı'nın Pınar Gültekin'i canavarca hisle ve eziyet çektirerek katlettiğini öne sürdü.

Sanığın cinayeti tasarlayarak işlediğini iddia eden Epözdemir, şöyle devam etti: "Profesyonel bir kadın katili gibi öncesini tasarlamış ve diri diri maktuleyi katletmiş sonrasında 4 gün boyunca ailesiyle plaja gitmiş. Tamamen organize ve tasarlanan bir cinayet var. Sanık duruşmalarda haksız tahrik yalanı altına sığınmıştır. Biz her duruşmada bu cinayetin tek başına işlenemeyeceğini söyledik. Bu hayatın olağan akışına da aykırıdır. 168 kilo ağırlığındaki varili sanığın tek başına kaldırması mümkün değil. Bütün suç delilleri varilde yakılmış diğer aile üyeleri tarafından da ev temizlenmiş. Sanık maktule yaşarken diri diri canavarca hisle eziyet çektirerek yakıyor sonra varile beton döküyor ve son derece sakin bir şekilde varili de bir nehre atıyor ve cesedi saklamak için maksimum çaba sarf ediyor."

"AİLECE MAHVOLDUK"

Baba Sıddık Gültekin de on üç duruşmaya da katıldıklarını ifade ederek, "Benim kızım diri diri yakıldı. Her şey ortada halen neyin savunmasını yapıyorlar anlamıyorum. Bu insanlara idam cezası verilse bile bu mahkemeye inanmıyorum. Her Muğla'ya gelişimde ölüyorum. İki yıldır tek isteğim adalet. Sizin vereceğiniz kararın emsal olması lazım, biz bunu istiyoruz. Hepsine mahkemenizce en ağır cezanın verilmesini istiyorum." diye konuştu.

Anne Şefika Gültekin de iki yıldır çocuklarının ilaçla ayakta durduğunu anlatarak, "Ailece mahvolduk. Adalet yerini bulsun artık. Kızlarımız, kadınlarımız ölmesin en ağır cezayı almasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından sanık Cemal Metin Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Heyet, haksız tahrik indirimi uygulayarak sanığın cezasını 23 yıla indirdi. Mahkeme, Mertcan Avcı ve diğer sanıkların beraatine hükmetti.

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz 2020'de Akyaka Mahallesi'nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin'i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Şüphe üzerine gözaltına alınan genç kızın eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de deliller ortaya konunca bir süre arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin'i bağ evinde öldürdüğünü, cansız bedenini yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.

Tutuksuz yargılanan Mertcan Avcı ve katil zanlısı Cemal Metin Avcı

Tutuksuz yargılanan Mertcan Avcı ve katil zanlısı Cemal Metin Avcı

Cemal Metin Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı da soruşturma çerçevesinde telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üzerine jandarma ekiplerince gözaltına alınmış, "delil karartmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

DAVA SÜRECİ

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Cemal Metin Avcı'nın "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı'nın da "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. Yargılama sürerken Mertcan Avcı'nın tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ek iddianamede ise sanık Avcı'nın anne ve babası ile eski eşinin de aralarında olduğu bazı yakınlarının suç delillerini yok edip gizlediklerine dair haklarında yeterli şüphe bulunduğu kanaatiyle ayrı ayrı cezalandırılmaları istenmişti.

Yargılama sırasında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca "canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak" suçundan Mertcan Avcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince savcılığa iade edilmişti.

Başsavcılığın itirazını kabul eden üst mahkeme, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinin "iddianamenin iadesi" kararının kaldırılmasına ve evrakın gereğinin yapılması için Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesine iadesine hükmetmişti. Üst mahkeme, verilen karar kesin olduğundan kanun yollarına başvurma olanağının da bulunmadığına oy birliğiyle karar vermişti.

Pınar Gültekin'in annesi Şefika Gültekin hakkında da duruşmada söylediği sözler nedeniyle tehdit ve hakaret suçlamasıyla 4 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenmişti. (Habetürk)

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 17:09
YORUM EKLE