Pazarcılar sıcaktan dertli

İzmir'de son günlerde etkili olan bunaltıcı sıcaklar pazar tezgahlarındaki sebze meyveleri de olumsuz etkiliyor.

Pazarcılar sıcaktan dertli

Ürünleri tazeliğini koruyamadığı için zarar etme endişesi yaşayan pazar esnafı, sebze ve meyvelerin sıcaktan büzüşüp küçülmemesi, ağırlıklarının azalmaması için de çareler arıyor. İzmir'de öğle saatlerinde 37-38 dereceye ulaşan hava sıcaklığı, geçimini semt pazarlarında satış yaparak sağlayan esnafı da bezdirdi. Hava sıcaklığının özellikle öğle saatlerinde oldukça yükselmesi, sebze ve meyvelerinin tazeliği konusunda pazarcıların sıkıntı yaşamasına neden oldu. Kimi sıcaktan büzüşmemeleri için üzerlerine su serperken, bazıları da altlarına ıslak örtüler serdi.

Fasulye çuvalında azaldı

Halden ve tarladan aldığı bamya, börülce, barbunya ve yeşil fasulyeyi pazarda satan Mehmet Taştan, ürünlerin uzun süre tazeliğini koruyamadığını söyleyerek, "Mallar olduğu yerde kurudu. Fasulyeyi aldığımızda çuval 54 kiloydu, tarttık 51 kiloya düştü. Daha çuvalı açmadan erimiş. Gaz gibi uçuyor. Tezgahtakilerin de erimemesi için ıslatıyoruz" dedi.

Islak örtüyle serin tutuyor

Halden aldığı sebzeleri ertesi gün pazara çıkaracaksa soğuk hava deposunda muhafaza ettiğini anlatan Kamil Minnetoğlu, pazaryeri kapalı olsa dahi ürünlerin kilo olarak azaldığını belirterek şöyle konuştu:

"Börülceyi 30 kilo alıyorum akşama kadar 2 kilo fire veriyor. Biz insanlar nasıl su kaybediyorsak onlar da kaybediyor. Ürünü aynı gün satarsam birşey olmuyor. Ama ertesi güne kalacaksa önlem almak zorundayız. Pazarda da serinletmek için tezgaha ıslak örtü seriyorum. Bu örtü sebzeleri serin tutuyor."

Kirazlarını su serperek serinleten Efendi Güneş ise şunları söyledi: "Hava aşırı sıcak olunca önlemler boşa. Canlı öldüyse tekrar dirilir mi? Müşteri alıp dolaba koyarsa bekler ama tezgahta uzun süre durmaz. Aynı gün satmak zorundayız. Gece 03.00'te köylüler toplar, 06.00'da hale gelir. Biz ise 07.30'dan itibaren satmaya başlıyoruz. Meyveleri dün aldıysam akşamdan buzhaneye koyuyorum. Aksi halde tam bozulmasa da renk değiştirir. Zararına satmak zorunda kalırsınız. Ama kışın böyle birşey olmuyor. Şeftaliyi buzhaneye koymadım 20 kilosu çöpe gitti. Sıcaktan bozulmuş." DHA


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92