banner112

Ölüm gemisi haftaya yola çıkıyor

Bilim insanlarının uyarılarına ve kamuoyundaki büyük tepkiye rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Türkiye’ye gelişine onay verdiği nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo, Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne getirilmek üzere 5 Ağustos’ta Rio De Jenario Limanı’ndan yola çıkacak.

Ölüm gemisi haftaya yola çıkıyor

Sözcü'den Gökmen Ulu'nun haberine göre; Türk firması Sök Denizcilik Şirketi'nin 2021 yılının Nisan ayında Brezilya'dan satın aldığı nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo'nun, söküm için İzmir Aliağa'ya getirilmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçen ay izin vermişti.

Bilim insanlarının, söz konusu geminin söküm işlemlerinin çevreye ve halk sağlığına vereceği büyük zararlar hakkındaki uyarılarına rağmen bakanlığın onay vermesi kamuoyunda büyük tepki doğurmuştu. Bakanlık, tepkilere karşın geri adım atmadı. Aliağa Çevre Platformu ALÇEP, Nae Sao Paulo'nun 5 Ağustos'ta yola çıkarılacağını açıkladı.

5 AĞUSTOS'TA YOLA ÇIKIYOR

ALÇEP, çevre örgütleri, sendikalar, odalar ve gemi sökümü faaliyetinin tüm mağdurları olarak, nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo'nun Türkiye'ye getirilmemesi için uzun süredir mücadele yürüttüklerini vurguladı. 24 bin 200 ton ağırlığında, 265 metre uzunluğundaki gemiyi “Yüzen tehlikeli atık devi” olarak nitelendiren ALÇEP yöneticileri, Nae Sao Paulo'yu çekecek römorkörlerin Rio De Jenario Limanı'na ulaştığını belirtti.

ALÇEP, geminin ihracatına karşı örgütlendiği uluslararası çevre örgütlerinden, geminin 5 Ağustos'ta Türkiye'ye getirilmek üzere yola çıkarılacağını öğrendiklerini açıkladı.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ TEPKİSİ ARTTI

Bu habere tepkisini gösteren ALÇEP, “Tekrar etmek isteriz ki tüm bu hazırlıklar nafiledir. Anayasa’dan kaynaklı yaşam ve çevre hakkımızı kullanarak, içindeki tehlikeli maddelere ve işlemlerine dair envai şaibe olan bu geminin ülkemizde sökülmesinin karşısındayız” açıklamasında bulundu.

Ege Çevre Platformu EGEÇEP, Foça Çevre Platformu FOÇEP, İzmir Yaşam Alanları ve Polen Ekoloji Platformu'nun da imza koyduğu ALÇEP'in  ortak açıklamasında şöyle denildi:

-Brezilya açısından ihracat, Türkiye açısından ithalat tehlikeli atıkların uluslararası ticaretini düzenleyen Basel Sözleşmesi, İzmir Protokolü, iki ülkenin ve geminin transit geçeceği ülkelerin ulusal çevre mevzuatına aykırıdır.

-Nae Sao Paulo bir semboldür. On yıllardır kapalı bir kutu gibi işleyerek işçileri, çocukları, denizi, toprağı, havayı zehirleyen gemi sökümü sanayiinde onlarca Nae Sao Paulo söküldü. Çok azını durdurabildik. Kanunu kullananlar, hızlı davranıp, sonrasında kazandığımız davalara konu radyoaktif ve zehirli gemileri sökmüşlerdi bile.

-Ama artık gemi sökümünün Aliağa’ya, İzmir’e, hurda metallerinin zehirli dumanlarının indiği tarım havzalarına verdiği geri dönüşsüz zararları, Türkiye’nin kat be kat üstündeki kanser oranlarını, üstü örtülen meslek hastalıklarını ve seri iş cinayetlerini kabul etmemek için birleşiyoruz.

-Karlar bir avuç şirkete, kalıcı hasarlar ekosisteme ve toplum sağlığına sistemini artık kabul etmiyoruz. Ekonomik büyüme ve istihdam dediğiniz karlarınızdır. Kaybettiğimiz sağlığımız, canlarımız, geleceğimizdir.

-Ne Sao Paulo gemisini ne bu şekilde sökülen dünyanın ıskartaya çıkarılmış, gözden çıkarılmış tehlikeli atık dolu yüzlerce gemisini ne de Aliağa’yı bir avuç şirketin karı için artarda yaptığı ağır kirletici sanayi yatırımlarını bu haliyle kabul etmiyoruz.

-Buradan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bir kez daha sesleniyoruz: Halka rağmen, konuyla ilgili ciddi uyarılarda bulunan bilim insanlarına rağmen verdiğiniz şartlı izini derhal iptal edin.

Bu izinler geminin sökülmesi halinde zehirlere doğrudan maruz kalacak bizler için de yok hükmündedir. Bu gemi buraya gelemez. Gelmemesi için de tüm meşru mücadele yöntemleriyle karşısında duyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

-Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Buna izin vermeyeceğiz.

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100