Nahit Duru ustamızı kaybettik

Türk basını bugün bir çınarını, usta bir gazeteciyi Nahit Duru'yu kaybetti. Duru, bir süredir Ankara'da tedavi görüyordu

Nahit Duru ustamızı kaybettik

Türk basınının duayen ismi gazeteci ağabeyimiz Nahit Duru hayatını kaybetti. Duru, bir süredir Ankara'da, KOAH ve kalp tedavisi görüyordu.

Duru, son dönemde Tele 1 Yayın Kurulu Üyesi, ABC Gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi görevini yürütüyordu. Ankara gazeteciliğinin en önemli temsilcilerinden olan Duru, Eski Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği, Yurt Gazetesi Ankara Temsilciliği yapmıştı.

Ankara Fenerbahçeliler Derneği'nin kurucu üyesi de olan Nahit Duru, 12 Eylül faşizmine ve 3 Temmuz sürecinde FETÖ'nün şike kumpasına karşı da önemli bir direniş göstermişti.

Nahit Duru'nun cenazesi, Pazar günü öğle namazına müteakip Ankara Kocatepe Camisinden kaldırılacak.

İGC'den Hasan Tahsin Onur Ödülü

Usta gazeteci Nahit Duru 2017 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Hasan Tahsin Onur Ödülü'ne layık görülmüştü. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Nahit Duru'nun vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini belirterek, "İzmir’de görev yapan, bir çok kez Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması jüri başkanlığını üstlenen Duru, cemiyetimizin düzenlediği etkinliklerde bizlerle oldu, güç ve moral verdi. İzmir basınının her zaman yanındaydı.Dik duruşuyla, ilkeli gazetecilik anlayışıyla bizlere rehberlik etti. Yeri doldurulamayacak büyük bir kayıp. Hepimizin başı sağolsun" ifadelerini kullandı.

NAHİT DURU KİMDİR?

1945'te Samsun’da Doğdu. İlkokulu Samsun’da, ortaokulu Sivas’ta okudu. Liseye İstanbul’da başladı. 1964’te Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. İlk olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Bir yıl sonra iktisat fakültesine geçti. İktisat fakültesinde bir yıl öğrenim gördü. Sonra ayrılıp Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesinde Tiyatro Bölümüne geçti. Bir yıl sonra oradan da ayrıldı ve özel gazetecilik halkla ilişkiler yüksek okulundan mezun oldu.

Gazeteciliğe 1966 Ulus Gazetesinde başladı. Barış, Ankara Telgraf, Hürriyet gazetelerinde muhabirlik yaptı. Toplum, Yedi Gün dergileri, Politika gazetesi, Flaş gazetesinde çalıştı. Dünya gazetesinde görev aldı. Parlamento muhabirliği yaptı. 1980 sonrası Arayış dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Ardından Türk Haberler Ajansı’na girdi. 1994’te Best FM’de genel koordinatörlük görevini yürüttü.

Duru, aynı zamanda 1980 dönemini anlatan "Arayış" isimli bir kitaba da imza atmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 23:31
YORUM EKLE

banner92