Muğla’da tepki çeken 32 JES projesi iptal edildi

Muğla'nın turizm harikası bölgeleri Bodrum, Bafa, Türkbükü, Dalyan, Datça ve Marmaris'e 32 adet jeotermal sahası açılması için hazırlanan ihale iptal edildi.

Muğla’da tepki çeken 32 JES projesi iptal edildi

Kararı duyuran Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Çevreye büyük tahribat verecek bu karardan dönülmesi hepimizi mutlu etti. Bundan sonra da doğaya zarar verecek her türlü girişimle mücadele etmeye devam edeceğiz." dedi.

Muğla’nın farklı bölgelerinde 32 tane jeotermal elektrik santrali yapılması ihalesi iptal edildi. 30 yıl süreyle katliama açılacak yerler arasında doğa ve turizm harikası Bodrum, Bafa, Türkbükü, Dalyan, Datça ve Marmaris bulunuyordu. 

Resmi Gazetede yayımlanan kararda, "Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edileceği ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi; İhale Komisyonunun 13.10.2020 tarihli kararında yer alan; İhale edilecek sahaların önemli bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Kararları ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilen alanlardan kaldığından, ihaleyi kazanan kişi/ firmaların izin aşamasında mevzuattan kaynaklı hak kaybına uğramaması için ihale öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görüşü alınması gerektiği yönündeki gerekçesi ile 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 29 Maddesi kapsamında iptal edilmiştir." denildi. 

Gürün: Hepimizi mutlu etti

Karara ilişkin sosyal medya hesaplarınan açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Muğlamızda takipçisi olduğumuz 32 noktada yapılacak Jeotermal Enerji Tesisi kararı iptal edildi. Çevreye büyük tahribat verecek bu karardan dönülmesi hepimizi mutlu etti. Bundan sonra da doğaya zarar verecek her türlü girişimle mücadele etmeye devam edeceğiz." dedi. 

YORUM EKLE

banner97

banner96