banner112
banner111

Metro A.Ş’de grev uygulama kararı asıldı

Metro A.Ş ile Demir Yol İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlanamadı. Metro ve tramvay işçileri 22 Ekim Cuma günü grev uygulama kararı aldı.

Haber / Didar DEMİRCİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şirketlerinden İzmir Metro A.Ş ve İBB’nin işveren sendikası Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEM-SEN) ile metro ve tramvayda örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası arasında gerçekleşen TİS görüşmelerinden uzlaşı sağlanamamıştı. Bunun üzerine Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi’nin aldığı karar doğrultusunda 1 Ekim tarihi itibarıyla işyerlerine grev kararı asılmıştı. Gelinen noktada ise Sendika, Metro A.Ş önünde yaptığı basın açıklamasında grevi uygulayacakları tarih ve saati açıkladı. Yapılan açıklamada; grevin 22 Ekim 2021 tarihinde başlayacağı ve anlaşma sağlanana kadar süreceği belirtildi. Buna göre 22 Ekim itibarıyla metro ve tramvay çalışmayacak. Metro A.Ş önünde yapılan basın açıklamasını Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral okudu. Toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlanamamasının sebebi olarak yönetimi işaret eden Giral, “Anlaşılmayan 9 maddenin temel sebebi Sayın Tunç Soyer’in iradesini masaya yansıtmayan Metro A.Ş. yönetimidir! Bugün tarihini belirlediğimiz grev kararının mimarları da onlardır” dedi.

ADALETİ SAĞLAYIN

Müzakere yolunun hep açık olduğunu dile getiren Giral, “İşverenimizden sadaka değil, emeğimizin karşılığını, evimizi geçindirebileceğimiz ve insanca yaşayabileceğimiz ücretler talep ettik. Metro A.Ş.’nin kuruluşundan bu yana, İzmir halkına aralıksız olarak en kaliteli hizmeti veren çalışanların 21 yıllık geçmişi çalındığı gibi emekli olup işten ayrıldıktan sonra da çalışma süresinde almış olduğu düşük ücretler sebebi ile geleceğine de ipotek konmuştur! 21 yıldır alın terinin karşılığını alamayan metro emekçisi çalışan yoksul olmak istemiyor artık. Biz emekçiyiz, alın terimizi satıp evimizi geçindirmeye çalışıyoruz. Gün geçtikçe zorlaşan hayat şartlarıyla birlikte her şeyin fiyatı artarken neden yıllardır açlık sınırında ücretlere mahkum edildik! Neden bizim ücretlerimizde adalet sağlanmıyor! Neden bütün belediye çalışanlarına verdiğiniz ücretleri 627 metro çalışanına vermemek için direniyorsunuz, anlamış değiliz” sözlerini kaydetti.

HESABI YÖNETİME SORUN

Soyer’den alınan grev kararının hesabını Metro A.Ş. yönetiminden sormasını beklediklerini açıklayan Giral, “Toplu sözleşmemiz yapılan bu hak gaspını ortadan kaldıracak bir sözleşme olmalıdır, olmakta zorundadır. Aksi halde başta Metro A.Ş. emekçileri, aileleri daha sonra da İzmir halkı bu durumdan olumsuz şekilde etkilenecektir. Temennimiz bizleri aldığımız bu kararı uygulamaya koymadan 9’uncu dönem toplu sözleşmemizi masada imzalayıp, haksız hukuksuz adaletsiz bir dönemi sonlandırarak Metro A.Ş. emekçisi arkadaşlarımızla birlikte coşkulu bir kutlama yapmaktır. Demokrasinin kalesi İzmir’imize ve emekçi dostu Sayın Başkanımıza da yakışan budur” şeklinde konuştu.

22 EKİM’DE RAYLI ULAŞIM DURACAK

Anlaşma yanlısı olmayan tutumlar nedeniyle grev kararı almak zorunda kaldıklarını söyleyen Giral, “İş verenimize hakkımızı verin dedik, duymadılar! Ücretlerimiz açlık seviyesinde dedik, duymadılar! Geçinemiyoruz dedik, duymadılar! Bizi ciddiye alıp taleplerimize kulak vermediler! Değerli metro emekçileriyle birlikte başlattığımız eşit işe eşit ücret, sosyal adalet ve daha iyi çalışma koşulları için vermiş olduğumuz mücadelemizde başka çıkar yol bırakmadıklarından dolayı üretimden gelen gücümüzü kullanmak adına 22 Ekim 2021 Cuma günü saat 05:00 itibariyle grev kararımızı uygulamaya başlayacağımızı İzmir kamuoyuna duyuruyoruz. Yaşasın hak mücadelemiz, yaşasın ekmek mücadelemiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 16:46
YORUM EKLE

banner101

banner100