Merhamet faturası

Narlıdere'de bulunan Üzüm Çekirdeği Cafe'ye, bahçede bulunan iki kedievi nedeniyle para cezası kesildi.

Merhamet faturası

Narlıdere'de bulunan Üzüm Çekirdeği Cafe'ye, bahçede bulunan iki kedievi nedeniyle para cezası kesildi. Para cezasına itiraz eden kafe sahiplerine hayvan hakkı savunucuları da destek verdi.

İzmir'in Narlıdere ilçesinde, hayvan dostu mekanlardan biri olan Üzüm Çekirdeği Cafe'nin sahipleri Mehtap Öztunç ve Özlem Öztunç Ertop ceza şoku yaşıyor. Bölgedeki sokak hayvanlarına bakan, ayrıca sahipli hayvanları için de kafenin bahçesine kulübe koyan işletme sahipleri komşuları tarafından şikayet edildi. Şikayet üzerine İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden gelen yetkililerce yapılan denetimde, mutfak hijyeninin kurallara uygun olduğu görüldü. İşletmede kedi köpek beslendiği yönündeki şikayeti de değerlendiren ekipler, kafe içinde hayvan olmamasına rağmen bahçedeki kedi evi nedeniyle işletmeye 5996 sayılı kanuna göre; 3 bin 600 TL ceza kesti.
Ceza şokuyla sarsılan kafe sahipleri yardım için Ege Hayvan Hakları Federasyonu'na (Egefed) başvurdu. Egefed Başkanı Funda Bayrı Ersoy ve beraberindeki hayvan hakları savunucuları hafta içinde kafeye giderek hem bölgeyi inceledi hem de kafenin bahçesinde cezaya konu olan kulübeleri yerinde gördü.


CEZAYA İTİRAZ EDİLDİ


Kafe sahiplerine “bahçeyi barınak haline getirdiği ve oradaki hayvanları beslediği için” ceza kesildiğini söyleyen Egefed Başkanı Ersoy, “Mehtap Öztunç ve Özlem Öztunç Ertop çevredeki sahipsiz sokak hayvanlarına yasal ve insani boyutta su ve mama verdikleri için İlçe Gıda Tarım'a şikayet edilmişler. Gıda Tarım yaptığı denetimde mutfağın hijyen şartlara uygun olduğunu tespit edilmiş, gayet güzel puan vermiş mutfaktan. Buna rağmen 3 bin 600 TL cezai işlem uygulanmış. Sanırım insanlık görevini yapan arkadaşımıza merhamet faturası kesilmiş. Özlem hanım bizi aradı. Savcılığa itiraz dilekçesini hazırladık ve cezaya itiraz ettik. Dava açılırsa müdahil olarak EgeFed olarak davaya katılacağız. Önümüzdeki hafta içinde de kaymakamlığa gidip, yaşanılan mağduriyet anlatılacak. Yasanın hayvan hakları için koruyucu maddeleri çok açık. Hayvanlarımızın da tıpkı insanlar gibi yaşamaya, yemeğe ve suya ihtiyacı var. Şikayet eden kişinin keyfine göre yasa uygulanamaz” dedi.

Canların hakları ellerinden alındı


“Haksız yere bu cezayı aldığım için çok üzgünüm” diyen kafe sahibi Özlem Öztunç Ertop şunları söyledi: “Biri beni yemeklerim yüzünden şikayet etse bu kadar üzülmezdim ama komşum tarafından şikayet edilip de baktığım canların hakkının ellerinden alınması nedeniyle üzgünüm. Cezaya itiraz ettim ama sonuç alınır mı bilemiyoruz. Bana yazılan tutanakta mutfağın hijyen bakımından uygun olduğu söyleniyor. Sadece bahçede bakılan hayvanlar ve sokak hayvanlarını beslediğim için ceza kesildi. Karneli hayvanı bile beslemem yasakmış. Bahçede benim kapalı alanım yok. O yüzden buraya hayvanların girmesi de doğal. İnternette satılan 2 tane kedievi duruyordu sadece. Buna 'barınak' denilmiş. Ben sokak hayvanlarının da beslemesini bahçede değil kafenin dışında yapıyordum. Kafeye gelen müşterilerimiz de kedilerden çok memnun oluyorlardı.”
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 11:36
YORUM EKLE

banner92