banner112

Lozan'dan günümüze adalet ve basın

Lozan'dan günümüze adalet ve basın
Lozan Barış Antlaşması’nın 94’ncü yıldönümü nedeniyle Dikili'de “Lozan'dan günümüze adalet ve basın” başlıklı panel gerçekleştirildi. Panele bir çok ünlü isim katıldı ve önemli mesaj verdi

Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda temel unsur olan Lozan Barış Antlaşması’nın 94’ncü yıldönümü nedeniyle Dikili Atatürk Meydanı'nda “Lozan'dan günümüze adalet ve basın” başlıklı panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Dikili Belediye Başkan Yardımcısı Avukat Çiğdem Elibol’un yaptığı panele, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, FOX TV Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk’le İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan konuşmacı olarak katıldı.

Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun “Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin tam bağımsızlığının en önemli kilometre taşlarından biridir. Lozan Antlaşması yiğitlik destanıdır, emperyalizme diz çöktürülen gündür. Lozan ulusal kimliğimizdir, bağımsızlığımızdır, misak-ı millidir” dedi. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, kendisi ve ailesi için çok özel bir öneme sahip olan Dikili'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, günün anlam ve öneme ilişkin görüşlerini dile getirdi. Çağlayan Adliyesi'nde görülen Cumhuriyet Gazetesi davasının ilk duruşmasına katıldıktan sonra, Dikili'ye geldiğini belirten Türenç, "Bugün basın bayramı diye lanse edilen, oysaki bizim için bayram olmayıp 'sansürden nasıl kurtulacağız' diye uğraştığımız bir gün. 24 Temmuz'un yıl dönümde Cumhuriyet Gazetesi'nin tutuklu çalışanlarının ilk duruşmasında sizler adına hazır katıldım, ardından sizinle olmak için Dikili'ye vardım. Evet, bugün 24 Temmuz. 24 Temmuz deyince aklımıza hemen şanlı Lozan Antlaşması geliyor. Ama 24 Temmuz bizim için çok başka değerler de yüklüyor. 24 Temmuz bizim kutlayamadığımız bayramımızdır" dedi.

Türk basının çok ciddi engellerle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Türenç, "109 yıl önce basından kaldırılan sansürün 2017 de nasıl oto sansüre dönüştüğüne hepimiz tanığız. Bugün 160 tutuklu gazeteci arkadaşımız var. 7 bini aşkın gazeteci işsiz. O yüzden 24 Temmuz bayram değil. Bugün hak arama ve basın özgürlüğü için ayağa kalkma günü olmalıdır diyorum" dedi. FOX TV Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk de, Lozan Barış Antlaşması’nı itibarsızlaştırmaya çalışanların tarih bilinçlerinin olmadığını belirterek başladığı konuşmasında Lozan’dan asla vazgeçmeyeceklerine vurgu yaptı.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ise, "Lozan'ın Anadolu’da başlayan şanlı mücadelenin tapusu olduğunu belirterek, "Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesi ışığıdır Lozan Barış Antlaşması. Ve bu ışık hiç sönmeyecektir. Lozan'la birebir ilişkilenmiş bir kişiyim. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün hemşerisiyim. Batı Trakyalıyım, azınlık çocuğuyum. Azınlık olarak yaşamak ne demek en iyi ben bilirim. Lozan'ın ışığı Anadolu'yu aydınlattığı gibi bizim de geleceğimizi aydınlatmıştır. Lozan inançtır, kararlılıktır. Asla vazgeçmeyiz. " diye konuştu.

Panelin ardından Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen tarafından katılımcılara günün anısına plaket ve çiçek takdim edilerek, etkinlik tamamlandı.

dikili-manset-(3)
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 10:52
YORUM EKLE

banner97

banner96