banner109

Külliyeye Danıştay'dan 'kaçak yapı' tescili

Danıştay, AOÇ alanında kamu yapılarının yapılmasının hukuka uygun olmadığına karar verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin hukuka aykırı olduğu yargı yoluyla kesinleşti” dedi.

Külliyeye Danıştay'dan  'kaçak yapı' tescili

TMMOB Mimarlar Odası’nın açtığı davada tarihi alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı ilke kararı bir kez daha Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi. Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılmasına ilişkin, 2014 yılında 5'inci İdare Mahkemesi saray yapılamayacağına dair karar vermesinin hemen öncesinde, tarihi alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı ilke kararı değiştirilmişti. Cumhuriyet'in haberine göre Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “271 Sayılı İlke Kararı’nın iptali ile Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine, hukuka aykırı şekilde yapılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi katmerli kaçak haline geldi. Sarayın hukuka aykırı olduğuna yargı tarafından bir kez daha karar verildi’’ dedi.

Dava 2016'da açıldı

Candan şöyle devam etti: “Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 16/01/2014 tarihli, 271 sayılı ‘Tarihi Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı’nın iptali istemiyle Mimarlar Odası tarafından açılan davamızda, davanın reddi yolunda verilen Danıştay 14. Dairesi’nin 03/02/2016 tarih ve E:2014/2388, K:2016/595 sayılı kararının, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 10/12/2018 tarih ve E:2016/4419, K:2018/5472 sayılı kararıyla bozulmuştu. Cumhurbaşkanlığı’nın ve Kültür Bakanlığı’nın yanında müdahil olduğu davada, Danıştay 6.Dairesi, 271 sayılı ilke kararını iptal ederek, tarihi ve doğal SİT alanlarında kamu yapılarının yapılmasının hukuka uygun olmadığına karar verdi.”

'Gereği yapılmalı'

Anayasaya bağlı kalacağına ve hukuka uygun davranacağına yemin eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gereğini yapması gerektiğini kaydeden Candan, “Hepimizin belleklerinde yer eden Çankaya Köşkü, Cumhurbaşkanlığı mekânıdır. Cumhurbaşkanlığı köşke taşınmalıdır. Atatürk Orman Çiftliği alanları Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hale getirilmelidir. Bu kararı Atatürk Orman Çiftliği alanlarında tahribata yönelik açtığımız 160 davaya da sunacağız. O davalarımızı da etkileyecek büyük bir karar bu. Diplomalarımız ve mücadelemiz Atatürk’e, kurduğu Cumhuriyete ve değerlerine vefa borcudur” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 17:00
YORUM EKLE

banner97

banner96