Kozak'taki ağaç katliamına itiraz

Türkiye’nin en kaliteli doğal fıstık çamı ormanına taş ocağı kurulmasının onaylanması çevrecilerin tepkisini çekti. Bergama Çevre Platformu öncülüğünde itiraz dilekçelerini veren çevreci grup, “İzin vermeyeceğiz” dedi

Kozak'taki ağaç katliamına itiraz

Haber/ Oben ULU

Dünyaca ünlü Kozak Yaylası’nda bir taş ocağına daha ruhsat verildi. Göltaş Madencilik Şirketi’nin faaliyet alanını 14 hektardan 110 hektara çıkarma başvurusunu iki bakanlık onayladı. ÇED raporunda 8 bin 822 fıstık çamının kesileceği bilgisi yer aldı. Türkiye fıstık çamı üretiminin yüzde 80’ini karşılayan yöre halkı ve ekolojik yıkımı önlemek için çabalayan Bergamalı çevreciler duruma isyan etti. Bergama Çevre Platformu öncülüğünde verilen itiraz dilekçeleri, Kaymakamlığa teslim edildi. Basın açıklamasına ise Bergama Demokrasi Platformu, Veli-Der, Sarı Denizaltı, Aktif Bisikletçiler, Eğitim-Sen, Tüm-Bel-Sen, Dikili Kültür ve Çevre Platformu (DİKÇEP) ve Bergama Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile meclis üyeleri destek verdi.

'Halkın yanında olsunlar'

Bergama Çevre Platformu dönem sözcüsü Erol Engel, “Bugün burada Kozak'ta 8 bin 822 fıstık çamının kesilmesine izin veren Çevre Bakanlığı'na itiraz ediyoruz. Çevre Bakanlığı'nı madencilerin yanında değil doğanın ve halkın yanında yer almaya davet ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın da birinci derece tarım arazisi olan fıstık çamlarına sahip çıktığını görmek istiyoruz. Kozaklılar, Bergamalılar, Ayvalıklılar Kozak Yaylası için elini taşın altına koymalı. Kozak'ta her türlü madencilik faaliyeti için yeni kapasite artışlarına izin verilmemeli. Kozak bir an önce 'Fıstık Çamı Tabiat Parkı' ilan edilmeli. Her türlü madencilik faaliyeti askıya alınmalı” ifadelerini kullandı.

'Görmezden geliniyor'

İtiraz dilekçesinde ise şu ifadelere yer verildi: “Projenin geldiği nokta itibariyle ÇED sürecinde projeye yönelik yapılan itirazlar dikkate alınmamış, adeta yok sayılmıştır. Virüs yayılımının insanoğlunun doğal yaşama gereğinden fazla müdahalesinden kaynaklandığı artık güvenilir tüm bilimsel yayınlarda doğrulanmış bir gerçekliktir. Hal böyleyken ve insanoğlunun varlığını tehdit eden böylesi bir salgınla mücadelenin yürütüldüğü bir ortamda halen bu gerçeklikten habersizmiş gibi davranmak kamu idaresi için önemli bir zafiyettir. Her ne kadar kamu idaresi bu gerçekliği görmezden gelse de insanoğlu içinde bulunduğu durum itibariyle artık bir tercih ortaya koymak mecburiyetindedir. Bu tercih, ekolojik dengenin gerçek manada gözetildiği bir yaşam biçim geliştirmek yahut aynı umursamaz tavrı sürdürerek insanoğlunun sonunu getirmek arasında olup tehlike bu denli ciddi ve yakındır.”

'Siyaset üstü bir itiraz'

Basın açıklamasına destek veren CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, “Varoluş kaynağımız olan bu evrende doğamızı, çevremizi, bitki örtüsünü ve tüm canlıları korumak hepimizin görevi. Uluslararası tüm sözleşmelerde doğayı ve insanı tehdit eden hiçbir yatırım kabul edilemez. Oksijen depomuz olan Kozak Bölgesi’nde yaşanacak olan ağaç kesimlerine, doğanın tahrip edilmesine kesinlikle karşıyız. Bu siyaset üstü bir itirazdır. Bu çerçevede itiraz dilekçelerimizi verdik. Geleceğimiz olan çocuklarımız adına bu mücadeleyi haklı hukuki alanda da vereceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE