Köylüler, güneş enerji santrali kuruyor

Seferihisar Yenilebilir Enerji Kooperatifi, Seferihisarlılarla buluştu ve ortaklık ön kayıtları alınmaya başlandı.

Köylüler, güneş enerji santrali kuruyor

Seferihisar Yenilebilir Enerji Kooperatifi, Seferihisarlılarla buluştu ve ortaklık ön kayıtları alınmaya başlandı.

Seferihisar Ulamış Köyü’nde kurulacak güneş enerjisi santralinde güneşten elektrik üretilecek. Üretilen enerji ile ortakların elektrik tüketimleri karşılanacak. Fazla enerjinin satışından gelen gelir ise ortaklara dağıtılacak.

Yaklaşık bir yıl önce Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi'nin (SEYEKO) kurulmasıyla başlanılan süreç, halkı bilgilendirme ve ortaklık ön kayıtlarının alınmasıyla devam etti. 1 Mart Perşembe günü Belediye Düğün Salonu'nda yapılan bilgilendirme ve kayıt toplantısı, vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Toplantıda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, SEYEKO Başkan Yardımcısı Umur Ozanoğlulları ve Yönetim Kurulu Üyesi Adil Alper Coşkun konuşma ve sunumlarıyla proje hakkında bilgiler verdi. İlk olarak Seferihisar Belediyesi tarafından Ulamış Köyü'nde kooperatife kiralanan arazide kurulacak güneş tarlasında temiz enerji üretimi başlayacak. SEYEKO Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, kooperatife ortak olacak ilk 50 kişi, ömür boyu 100 Liralık elektrik faturasını artık ödemeyecek, ayrıca kooperatif gelirlerine ortak olacak. Üstelik kooperatif ortaklığını miras yoluyla aktarabilecek. Bundan sonraki projelerde öncelikli ortak olacak. Kooperatifimiz sayesinde halkımızın sahibi olduğu bir yatırım ile yerel kaynaklar kullanılarak elektrik üretilecek. Kooperatifçilik ile yerelde kalkınmanın önünü açacak bu girişim ile Türkiye’de örnek bir model oluşturulacak.

"BELEDİYE TÜM GÜCÜYLE KOOPERATİFİN ARKASINDA"


Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, vatandaşların koydukları paranın karşılığını fazlasıyla alacaklarını öne sürerek, temiz enerji üretileceğini vurguladı. Soyer, şöyle konuştu: "SEYEKO Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşlarım dağları delen Ferhat gibi mücadele verdiler. Birçok yasal mevzuatla ilgili sıkıntıları aşmak kolay olmadı. Kendi şahsi menfaatleri için bu projeyi yapmış olsalar, çoktan hayata geçirirlerdi. Ama Seferihisar’a ve kooperatifçiliğe olan inançları nedeniyle birçok sorunla boğuştular. Sonunda başardık. Artık temiz enerji üreteceğiz ve kooperatif ortakları bu işten para kazanacak. Belediye olarak tüm gücümüzle kooperatifimizin arkasında olacağız. Vatandaşlarımız bilmeli ki koydukları paranın karşılığını fazlasıyla alacaklar. Özel firmalar, parası olanlar bu işi yapıyor ve daha çok para kazanıyor. Bu benim içime sinmiyor. Biz de Belediye ve Kooperatif ortaklığıyla bir güneş enerjisi santrali kurabilir ve hem vatandaşlarımıza para kazandırır hem de temiz enerji üretebiliriz. Biz enerji cennetinde yaşıyoruz. Yapılan ölçümlere göre Türkiye'nin yıllık enerji ihtiyacının 10 katını sadece güneşten karşılamak mümkün. Biz bunu başaracağız ve yine Türkiye'ye örnek olacağız." DHA
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2018, 13:12
YORUM EKLE