banner112
banner111

Köylüler belediyeyi bastı

Aliağa Belediyesi’nin Çaltılıdere’deki 3, Bozköy’deki 4 parselin satışı için encümene yetki vermesi sonrasında köylüler belediye binası önüne gelerek tepki gösterdi.

Köylüler belediyeyi bastı
Aliağa Belediyesi’nin Çaltılıdere’deki 3, Bozköy’deki 4 parselin satışı için encümene yetki vermesi sonrasında köylüler belediye binası önüne gelerek tepki gösterdi. Encümenin satış yapacağı gün toplanan kalabalık, ‘başkan bize hesap verecek’ sloganları attı.

Egedesonsöz'den Mehmet İşler'in haberine göre, Aliağa Belediyesi’nin Çaltılıdere’deki 597 dönümlük araziyi 2017 yılının Ağustos ayında satmasının ardından geçtiğimiz günlerde meclisten çıkan yetki kararı ilçede krize neden olmuştu. Belediye bu kez Bütünşehir Yasası ile ilçe belediyesine geçen Çaltılıdere Köyü’ndeki 3, Bozköy’deki 4 parsel için encümene yetki verilmişti. Karar mecliste MHP’li tüm üyeler ve AK Partili bazı üyelerin oylarıyla kabul edilirken, karara CHP’den sert tepki gelmişti. Encümenin aldığı yetki çerçevesinde satışı gerçekleştirmek için aldığı yetkiyi kullanmak istemesi vatandaşları ayağa kaldırdı.

KÖYLÜ BELEDİYE BİNASINA DAYANDI!

Çaltılıdere’de yaşayan yüzlerce vatandaş Aliağa Belediyesi önüne gelerek Başkan Serkan Acar’a tepki gösterdi. Toplanan kalabalık, ‘Başkan dışarı’, ‘Gün gelecek devran dönecek Serkan Acar halka hesap verecek’ sloganları attı. Belediye personeli öfkeli halde olan ve ‘Biz başkanı isteriz’ diyerek bağıran vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Özcan Durmaz da konuyla ilgili açıklama yaptı ve “Daha önce bizim satışına karşı çıktığımız Çaltılıdere’nin arka tarafındaki arazilere yol açmak istiyor. Bazı özel arazilere girilmiş. Köy ayaklanmış. Vatandaşlar, ‘bizim isteğimiz dışında bu yolu nasıl geçiyorsun?’ diyor. Geçtiğimiz yıl zaten bir kriz olmuştu. 597 dönümlük 3 parsel araziyi de adrese teslim şekilde alıcıları belli olarak satmışlardı. Ona da bir tepki var. Şimdiki satışlarla ilgili AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri encümene yetki vermişlerdi. Geçen hafta biz de itiraz etmiştik. Bu satış da encümende gerçekleşecek. Ona karşı çıkıyor insanlar. ‘Köyümüze dokunma, bu satışı yapma’ diyor köylü” açıklamasında bulundu.

İlçe Başkanı Durmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, Belediye Başkanı Serkan Acar’a yönelik, ‘Sana o caddeyi sormayacağım. O ilçenin en az 100-150 milyon liralık arazisini niye 15 milyon liraya sattığını soracağım. Ve sen ona orada cevap vereceksin. Böyle belediye başkanlığı mı yapılır? Belediye başkanlarının işine karışmayı sevmiyorum ama bu artık çizmeyi aştı’ şeklindeki eleştirilerini hatırlatarak, “Aziz Başkan geçen sene satılan ve o zaman 150 milyonluk olan arazi için, ‘biz alalım’ demişti. Yaklaşık 600 dönümlük olan Ağustos’ta satıldı. Bu yeni olay Çalıtılıdere’de 3, Bozköy’de 4 parseli kapsıyor. Bugün Çaltılıdere’dekileri satıyorlar. Yarın Bozköy’dekileri satacaklar. Biz başından beri köy mülklerinin satışına karşıyız. Aliağa’dakiler sadece bir satış değil arazilerin ahlaksız bir şekilde yandaşlara devredilmesidir. Aziz Başkan’ın dediği gibi değerinin onda birine veriliyor. Bu yağmaya karşı çıktık ve karşı çıkmaya devam edeceğiz. Bu satışın altına imza atan ve alanlar yarın bir gün hesap verecek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 17:00
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100