Kazak gazeteciler İzmir'de

Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergen ve beraberindeki heyet İzmir ve Türk basını hakkında bilgiler almak ve dostluğu pekiştirmek amacıyla İzmir'e geldi.

Kazak gazeteciler İzmir'de
Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergen ve beraberindeki heyet İzmir ve Türk basını hakkında bilgiler almak ve dostluğu pekiştirmek amacıyla İzmir'e geldi.

Joyamergen başkanlığındaki heyet üyeleri ilk olarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni (İGC) ziyaret etti. İGC Başkanı Misket Dikmen, Genel Sekreter Kenan Çimen, Sayman Semih Aksoy, Yönetim Kurulu üyeleri Dilek Gappi ve Murat Attila ile görüşen heyet üyeleri İzmir ve Türk basını hakkında bilgiler aldı. Heyet üyeleri daha sonra 9 Eylül Gazetesi'ni de ziyaret etti.Kazakistan'daki basın ile Türkiye'deki basın sektörü arasındaki farkları öğrenmek istediklerini belirten Başkan Joyamergen bu nedenle İzmir'e geldiklerini söyledi. Kazakistan'da latin harflerine geçilmek üzere olduğunu kaydederek, “Ruslardan kendimizi uzaklaştırmak zorundayız. Eğer Latin harflerine geçersek Türkmenler, Özbekler ve daha bir çok Türkçe konuşan ülke ile daha iyi anlaşabileceğiz. Buna önem veriyoruz” dedi.İGC Başkanı Dikmen de, Türkçe'nin çok zengin bir dil olduğunu, korunması ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Türkçe dilini konuşan ülkelerin daha iyi iletişim kurmasının çok değerli olduğunu da kaydeden Dikmen, Kazakistan'daki gazeteciler ile ilişkileri daha da geliştirmek için adımlar atabileceklerini de vurguladı. Dikmen, Kazakistan gelen dostları için özel bir program hazırladıkları da anlatarak, “Dostlarımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ile buluşacak. ardından TRT'de radyo programına katılacaklar. Onları daha sonra Basın Müzemize götüreceğiz. Kemeraltı turu gerçekleştireceğiz. Umarım İzmir'i severler. Kendilerine ziyaretlerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.
Ziyaretlerin ardından Başkan Joyamergen Dikmen ve Attila'ya Kazakistan bölgesini anlatan hediyeler sundu.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 21:22
YORUM EKLE