banner112
banner111

Kahraman taksiciye Esnaf Odası'ndan ödül

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, sokak ortasında darbedilen kadını saldırganın elinden kurtaran taksici Faruk Işık'ı ödüllendirdi.

Kahraman taksiciye Esnaf Odası'ndan ödül

Olay, geçen 20 Mayıs günü Karabağlar ilçesi İnönü Caddesi'nde bulunan bir taksi durağının yakınlarında meydana geldi. Sokakta yürüyen bir kişi, yanındaki kadını darbetmeye başladı. Kadının çığlıklarını duyan taksi şoförü Faruk Işık, olaya müdahale etti. Bunun üzerine kadını darbetmeye çalışan kişiyle taksici arasında kavga çıktı. Kavgayı, diğer taksiciler ve çevre esnafı ayırdı. Saldırgan, olay yerinden uzaklaştırıldı.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, kadına şiddeti önleyen taksi şoförü Faruk Işık'a çiçek ve çeyrek altın takdim ederek örnek davranışı nedeniyle kutladı. Türkiye'de son günlerde toplumsal bir yara olan kadına şiddeti önlemeye yönelik çabasından dolayı arkadaşımızı takdir ediyoruz diyen Mutlu, "Bu ve buna benzer olayları önlemek için çaba gösteren herkesi ödüllendirmek, takdir ve teşvik etmek gerekir. Bundan dolayı bugün bu olayın önleyicisi şoför arkadaşımızı, bağlı odasını, durak başkanını ve kadın kollarımızı birliğimize davet ettik" dedi.

'ÇİÇEK VERİP SAAT HEDİYE ETTİ'

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık ise taksi şoförü Faruk Işık'a çiçek vererek kol saati hediye etti. Taksiciliğin şerefli bir meslek olduğunu belirten Anık, "Arkadaşımızın yaptığı çok doğru bir hareketti. Bu onun aldığı eğitimden de kaynaklanıyor. Daha önce bu eğitimi biz veriyorduk şimdi de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği veriyor. İzmir'deki tüm şoför arkadaşlarımız bir eğitimden geçiyor. Kendisini kutluyorum. İzmirliler de gönül rahatlığıyla taksilere binip yolculuk yapabilirler" diye konuştu.

'ESNAFIN HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞI ÖNLEYİCİ VE KORUYUCU OLMASI GEREKİR'

Kadına şiddeti önleyen taksi şoförü Faruk Işık da "Bir taksi şoförü olarak, her türlü şiddetin önüne geçebileceğimizi göstermek için buradayız. Bütün esnafın da keza, kadına şiddet olsun, hayvana şiddet olsun her türlü şiddete karşı önleyici ve koruyucu olması gerekir" dedi.

Taksi Durağı Başkanı Volkan Karabulut ise, "Arkadaşımızı duyarlı davranışından dolayı tebrik ediyorum. Hazret-i Ali efendimizin söylediği gibi, 'Haksızlık karşısında asla boyun eğmeyin. Çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.' Bu sözden de yola çıkarak, Faruk arkadaşımız haksızlığın karşısında eğilmemiş, taksicilik mesleğinin ne kadar şerefli bir meslek olduğunu ortaya koymuştur" dedi. (DHA)

YORUM EKLE

banner101

banner100