Jeotermale karşı dilekçe verdiler

16 ilçedeki 33 saha için yapılacak olan jeotermal arama ve işletme ihalelerinin iptal edilmesini isteyen yüzlerce çevreci, dün Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na dilekçe verdi

Jeotermale karşı dilekçe verdiler

İzmir Valiliği tarafından 16 ilçedeki 33 saha için yapılacak olan "Jeotermal kaynak sahası arama ve işletme haklarının açık teklif usulü ile kiraya verilmesine ilişkin" ihalelerin iptali için Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın (YİKOB) önünde toplandı. İhalelerin iptali için Karaburun'dan yedi otobüs gelen yurttaşlara, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da katıldı. İzmir’in birçok ilçesinden gelenlerin yanı sıra Aydın’da JES mücadelesi içindeki Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) üyeleri de İzmirlilere destek için YİKOB önüne geldi. Çevreciler, ihalelerin iptali için dilekçe verdi.

Üç saha için başvuru

Evrensel'deki habere göre, iki avukatın ve köy muhtarlarının oluşturduğu bir heyet, ihale yapılan salona geçerken grup, eski Sümerbank önünde toplanarak ihalelerle ilgili haberleri beklemeye başladı. Bu arada İl Varlıkları Koruma Müdürlüğü'nden bir görevli şu ana kadar Seferihisar, Kiraz ve Dikili için ihale başvurusu olduğu, diğer yerler için ise henüz başvuru gelmediğini belirtti. Öte yandan önceki gün bir minibüs ile yapılan eyleme katılan Tirelilerden Ortakköy muhtarının eylemle ilgili ifadeye çağrıldığı öğrenildi. Tireliler, gerek ilçede gerekse İzmir'de ihalenin yapıldığı yere gelirken "JES'lere hayır" sloganları ile yürümüşlerdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92