İzmir üvey evlat mı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi İle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Devlet Demiryolları'nın (TCDD) yüzde 50 ortak olduğu İZBAN, Türkiye'nin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemi.

İzmir üvey evlat mı?

Bir milyar 227 milyon lira harcanarak 20 ayda yenilen Ankaray 16 Nisan'da hizmete girmeye hazırlanırken, İZBAN'da sefer süresini kısaltacak sinyalizasyon 2005'den bu yana ihale bekliyor.

Serdar ÖZTÜRK / ÖZEL - Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı TCDD Genel Müdürlüğü, uzun yıllar Ankaralılar'a hizmet veren Kayaş-Sincan arasındaki 36 kilometrelik banliyo hattını yenilemek için Temmuz 2016'da çalışmaya başladı. Başkentray Projesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından tanıtılmıştı. Arslan, Başkentray ile banliyö hattının metro standardına getirileceğini, demiryoluna alt ve üst geçitlerin yanı sıra köprülerin de inşa edilerek tüm hemzemin geçitlerin kaldırılacağını vurgulayarak, “Mevcut hatların tamamının alt-üstyapı ve elektro mekanik sistemleri yenilenerek banliyö hattında bulunan tüm istasyonlar metro standardında, modern mimari anlayışla yenilenecek. Ayrıca mevcut koridorun hızlı tren, konvansiyonel ve banliyö tren işletmeciliğine uygun hale getirilmesi ile tüm istasyon ve peronların da standardı yükseltilecek" demişti.

20 AYDA BİTİRİLDİ


Bakanın açıklamaların ardından başlayan çalışmalarda 20 ay sonra sona gelindi. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın test sürüşünü bizzat yaptığı Başkentray'ın 36 kilometrelik güzergahında günlük 520 bin kişi seyahat edecek. Bakan Ahmet Arslan, test sürüşünde yaptığı açıklamada, “Eskiden 1 saat olan yolculuk şimdi tamamında 48 dakikaya düşecek. Ankara'dan Sincan'a 11 dakikada gelecekler. Sefer sıklığı 5 dakika olacak. Başkentray, Yenişehir'de Kızılay, Kurtuluş ve Maltepe'de Ankaray ile entegre olacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladık. Ankarakart ile tüm trenleri kullanabilecekler. Ayrı bir kart olmayacak" dedi.

İZBAN 136 KİLOMETRE


İzmir Büyükşehir Belediyesi İle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Devlet Demiryolları'nın (TCDD) yüzde 50 ortak olduğu İZBAN ise Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, Türkiye'nin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemi. Yolculu ön işletmeye 31 istasyonla 30 Ağustos 2010'da başlayan İZBAN, Torbalı hattının açılmasıyla 38 istasyona, Selçuk istasyonunun da devreye girmesiyle 40 istasyona, hat uzunluğu ise 136 kilometreye ulaştı. Planlamaya göre kuzeyde Bergama’ya kadar uzanacak olan İZBAN hattı, tamamlandığında 185 kilometreye ulaşacak.

13 yıldır ihale bekliyor


İZBAN'da sık sık vatandaşların şikayetine neden olan sefer sayısının azlığı ve gecikmelerin, sistemin gelişmesindeki en büyük engel olduğu belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZBAN’daki yoğun yolcu talebine nasıl cevap verileceği yönündeki soruyu şöyle yanıtladı: “Şu anda bizim problemimiz 3. veya 4. hat değil. Bizim problemimiz 2 hatlı sistemin kapasitesinin kullanılabilir olmasıdır. Biz İZBAN hattının kapasitesini kullanamıyoruz. Bizim asıl problemimiz, bu hatta sinyalizasyon yok. Sinyalizasyon, trenlerin bilgisayar ortamında taşınması, seyri sefer yapması demektir. Şimdi diyecekler ki ‘hayır, bizim sinyalizasyonumuz var’. Ama TCDD’nin sinyalizasyonu hiçbir şeye cevap vermiyor. Sinyalizasyon ihalesi 2005 yılından bu yana konuşuluyor ama hala ihaleye çıkılmamıştır. İZBAN’da yapılacak üç iş var. Bir, sinyalizasyon ihalesine çıkılacak. İki, İzmir’in ilçelerinden, yakın illerden gelen banliyö hatları Menemen’de ve Torbalı’da sisteme ücretsiz dahil edilecek. Üç, yük trenleri limana İZBAN’ın çalışmadığı saatlerde çalışacak. Böylece İZBAN yolcusu ikiye katlanacaktır. Potansiyel yolcu vardır. Kimse Aliağa’daki fabrikasına servislerle yolcu taşımak istememektedir. Ancak bazen TCDD gibi devlet kurumları kendi gayrimenkullerini korumak üzere bir tavır sergilerler. O tavrın siyaseten aşılması gerekmektedir. TCDD hattını İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne mi teslim edeceğiz? Hayır, ama bugün yüzde 50 ortaklıkla kurduğumuz dünyaya örnek olmuş bir projeyi rantabl kullanamıyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER