banner112

İzmir Metro'ya grev kararı asıldı

Demiryol- İş Sendikası İzmir Şubesi, İzmir Metro A.Ş’deki toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamayınca grev kararını astı. Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, “Bu günden itibaren olumlu bir dönüş olursa grev halayı çekmek yerine toplu sözleşme halayı çekmeyi de biliriz” diye konuştu.

Haber / Didar DEMİRCİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sendikası SODEM-SEN ve Demiryol-İş Sendikası arasında gerçekleşen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma çıkmadı. Taraflar, 69 maddenin 9’unda anlaşamadı. İşçiler grev kararı aldı. İzmir Metro A.Ş. ana binası önünde toplanan 120 metro ve tramvay işçisi grev karını astı. Grev kararına ilişkin basın açıklaması metnini Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Başkanı Giral okudu. Tablolarla değil, bordrolarla konuşuyoruz diyen Giral, “Resmi arabulucu ile yapılan toplantılarda bir sonuç alınamamıştır. Haklı taleplerimiz kabul edilmediği için 6356 sayılı kanun hükümlerince sendikamız grev kararı almak zorunda bırakılmıştır” dedi.

Üvey evlat olmak istemiyoruz

Toplu sözleşme sürecinde yasal sürenin tamamını kullandıklarını, ellerinden geldiğince masada anlaşma sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Giral, “Kimseden sadaka istemiyoruz. Üvey evlat olmak istemiyoruz. Emeğimizin karşılığını alabilmek, evimizin geçimini sağlamak ve insanca yaşayabileceğimiz ücretler istiyoruz” diye konuştu. Metro A.Ş yönetimine seslenen Giral, “Belediye başkanımıza söyleyin; açlık sınırındaki ücretlere mahkum ettiğimiz metro çalışanlarının artık karınları doymuyor. Evlerini geçindiremez duruma geldiler. Bunun sebebi de sizsiniz, diye söyleyin. Amacımız ne kendimizi ne de İzmir halkını mağdur etmek değil. Emeğin ve emekçinin yanında olan Sayın Tunç Soyer Başkanımızdan tek isteğimiz 21 yıldır düşük ücret politikasıyla emek sömürüsü yapan Metro A.Ş. yönetimine artık dur demesidir. Niyetimiz kimseyi yanıltmak değil, gerçekleri inkar ederek hiçbir yere varamazsınız” sözlerini kaydetti.

627 çalışanın sesine kulak verin

Talepleri için 627 Metro çalışanı ile hak arama mücadelesini sürdüreceklerini söyleyen Giral, “Çalışanın sesine kulak verin. Hakkımızı, emeğimizi sömürmeyi bırakın. Taleplerimizi duymazdan gelenlere şunu hatırlatmak isteriz ki tek isteğimiz, adalet. Adalet olmayan yerde iş barışı olmaz, iş barışı olmayan yerde huzur olmaz. Bugünden itibaren İzmir Metro A.Ş. yönetimi olumlu bir sonuçla dönüş yaparsa grev halayı çekmek yerine, emeğimizin karşılığının verildiği, çalışanının yüzünün güldüğü ve hakkımızın teslim edildiği iyi bir toplu sözleşme için kutlama halayı da çekeriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2021, 11:30
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100