İzmir'in riski yüksek tedbirler devam etmeli

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, 'Yerinde Karar' dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çamlı, “İzmir vaka sayılarında yüksek riskli iller arasında. Normalleşme döneminde tedbirleri elden bırakmamalıyız” dedi

İzmir'in riski yüksek  tedbirler devam etmeli

Haber/ Didar DEMİRCİ

Pandemi sürecinde bu kez de ‘yerinde karar’ dönemi gündemde. Bu doğrultuda her il kendi vaka sayısı oranında 4 risk kategorisinde değerlendirilecek ve ona göre tedbirler uygulanacak. Yeni dönemde il il haftalık vaka oranları açıklanacak. Vaka oranlarına göre illerin risk durumu belirlenecek. İlk kez geçtiğimiz hafta açıklanan vaka haritasında İzmir, yüksek riskli kategoride yer aldı. İzmir ve yerinde karar uygulaması hakkında sorularımızı yanıtlayan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, vaka sayısının yanı sıra illerdeki test sayısının ve pozitiflik oranının da mutlaka açıklanması gerektiğine dikkat çekti. Çamlı, ayrıca İzmir’de alınacak kararlar hakkında da belirsizliklerin olduğunu dile getirdi. Öte yandan İl Hıfzıssıhha Kurulu'nda, İzmir Tabip Odası’nın ve diğer sağlık meslek örgütlerinin, halk sağlığı uzmanları ve epidemiyologların bulunması gerektiğini söyleyen Çamlı, kararların sahadan alınan güvenilir verilerin bilimsel olarak yorumlanması ve toplum sağlığı öncelenerek alınması gerektiğini kaydetti.

Test sayısı önemli

Test sayısının iller bazında açıklanan vaka oranlarında önemli bir etken olduğuna dikkat çeken Çamlı, “Kaç test yapıldığı ve bu testlerden çıkan pozitiflik oranı önemli. Test sayısı arttıkça vaka sayısı da artacaktır. İzmir’de ortalama test pozitifliği yüzde 7 ile 10 arasında değişiyor. 3 bin kişiye test yapılıyorsa günlük vaka sayısı da 300 olur. Ama eğer bu test 10 bin kişiye yapılırsa pozitif vaka sayısı bin olur. O zaman haftalık vaka sayısı da 7 bin olur. Test sayısı azalırsa vaka sayısı da düşük çıkacaktır. İller bazında vaka sayısı açıklanırken, test sayısı ve test pozitifliğinin de açıklanması gerekiyor. İzmir’de Aralık ayında günde 15 bin test yapılırken şu anda 3 bin test yapılıyor. Ne kadar çok test yapılırsa o kadar çok vakayı erken saptamış oluruz. Böylece şehrin pandemiyi ait vaka sayıları ve alınacak kararlar daha doğru belirlenecektir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 10:18
YORUM EKLE

banner97

banner96