İzmir'den 'Suriyeli' mesajı

Sivil Toplum Dernekler Birliği Federasyonu Genel Başkanı Sacit Celayir, Türkiye'deki Suriyelilere yönelik olumsuz söylemlere son verilmesi, kullanılan dile özen gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

İzmir'den 'Suriyeli' mesajı

Suriye-Türkiye Dostluk Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmad Alyasın ile birlikte İzmir Konak'taki dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Sacit Celayir, "Yaklaşık 1 yıldır Suriyelilerle birlikteyim, onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Çevremdeki insanlar bile bana bu yüzden tepki gösteriyor. Politikacıların bir oy uğruna şovmence açıklamaları insanların nefret duygularını harekete geçiriyor. İnsanlar önyargılı davranıyorlar. Suriyeliler Türkiye'yi çok seviyor ve burada barış içinde yaşamak istiyorlar. Savaşın ne zaman biteceği, ne zaman geri dönecekleri belli değil. Bu yüzden barış içinde kardeşçe yaşamalıyız" dedi.

Türkiye ve Suriye'nin tarih, kültür ve inanç birliği içinde olduğunu dile getiren Celayir, "Buraya göç etmek zorunda kaldılar. İnsanlar Suriyelilere karşı önyargılarını yıkmalılar. İyi, temiz ve dürüst Suriye vatandaşları kötü niyetli insanların eline düşebiliyor. Onların eğitim ve barınma ihtiyaçları karşılanmalı. Suriyeli kız çocukları fuhuşa, erkek ve kız çocukları dilenciliğe zorlanıyor. Onlara sahip çıkmalıyız. Ülkelerine döndüklerinde Türkiye için gönül elçisi olmaya hazırlar. Kötü insanlara fırsat vermemek devletin ve güvenlik güçlerinin elinde" diye konuştu.

Dernekte Türkçe dil eğitimi de veridiğini söyleyen Sacit Celayir, "Burada farklı hikayelerle karşılaşıyoruz. Savaşta ailesini kaybedip dedesiyle Türkiye'ye sığınan bir çocuk bana, 'Ben Türk askeri olup, Suriye'ye giderek vatan kurtaracağım' diyor. İnsanlar onlara emtapiyle yaklaşmalı" dedi.

Arkeolog olan Dr. Ahmad Alyasın ise Suriye'de büyük sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, "Suriye ve Türkiye olarak tarihimiz, günümüz ve geleceğimiz bir. İnşallah el birliğiyle bu zor günleri atlatacağız" diye konuştu. DHA

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALi
ALi - 2 yıl Önce

Türk kardeşlerimize teşekkür ediyorum

Arnaud ALYASIN
Arnaud ALYASIN - 2 yıl Önce

je voudrais remercier tout d'abord la Turquie également tous mes amis turcs pour leur soutient .. un grand merci à 9 Eylul pource rapport extraordinaire.


Öncelikle Türkiye'ye ve tüm Türk arkadaşlarıma destekleri için teşekkür etmek istiyorum. Bu olağanüstü rapor için 9 Eylül'e teşekkür ederim. (Google çeviri ile tercüme edilmiştir.)

Abdulkadir ayyaş
Abdulkadir ayyaş - 2 yıl Önce

Çok teşekkürler türk vatandaşı Yaşasın atatürk yaşasin türk milleti

ibrahim ayyaş
ibrahim ayyaş - 2 yıl Önce

türklere teşekkür ediyoruz

Mohamed Ammouri
Mohamed Ammouri - 2 yıl Önce

çok teşkkürler yaşasın turk milleti

Mervan ravvas
Mervan ravvas - 2 yıl Önce

Bütün Suriyeliler olarak Türklere teşekkür ederiz

Bekir Hammami
Bekir Hammami - 2 yıl Önce

Size Teşkkür ediyoruz yaşasın türk milleti

mutasımbillah eyyüb
mutasımbillah eyyüb - 2 yıl Önce

ilk başta sizin emeğiniz sağlık gerçekten izmir'de yaşayan bir suriyeliyim olarak coktan biz bu derneğe muhataciz söyleyebilirim. yaklaşık üç senedir burada yaşıyorum aramızda öyle bir bağlantılar kuran bir dernek yoktu inşAllah beraberiz türkiye ve suriye yokuşuna çalışanız Allah sizi doğru yoldan ayırmasın hayırlı uğurlu olsun


banner97

banner96