banner112

İZBETON'dan grev kararı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZBETON işçilerinin örgütlü olduğu Belediye-İş Sendikası’nda süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanınca, sendika grev kararı aldı.

İZBETON'dan grev kararı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZBETON işçilerinin örgütlü olduğu Belediye-İş Sendikası’nda süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanınca, sendika grev kararı aldı. Grev kararını yarın (24 Mayıs Perşembe) işyerine asacak olan sendika, Büyükşehir ile uzlaşamadığı takdirde, 24 Haziran’dan önce 850 işçi ile birlikte greve çıkacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş İzmir Şubesi arasında süren ve 850 İZBETON işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden herhangi bir sonuç alınamadı. Sendikanın yüzde 15’lik zam oranı talebini, belediye kabul etmedi. Büyükşehir bürokratları, işçiler için yüzde 8’lik bir artış rakamı sundu. Belediye-İş Sendikası, Büyükşehir’in teklifini kabul etmedi. Süren görüşmelerden sonuç çıkmayınca, sendika grev ilanını işyerine asma kararı aldı.

Asfaltlama, kaldırım çalışmaları ve moloz dökme sahaları gibi birçok alanda çalışan işçilerin haklarını almak için yarın (perşembe) 12.00 ile 13.00 saatleri arasında işyerine grev kararını asacaklarını açıklayan Belediye İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Metin Şanlı, "Uzlaşma durumu yok. Ama biz hemen greve çıkmayacağız. Seçimlere kadar bir süre vereceğiz. Belki seçimlerden önce de greve çıkabiliriz. Tarihi henüz netleştirmedik" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR'DE SIKINTI VAR"


Greve çıkmadan önce çeşitli eylem ve etkinliklerle işvereni yeniden masa başına çekmeyi amaçlayan sendika, 25 Mayıs Cuma günü, Konak’ta kitlesel bir basın açıklamayı yapmayı planlıyor. Metin Şanlı, Belediye ile uzlaşmanın sağlanamadığını, yüzde 15’in altında sunulan hiçbir toplu iş sözleşmesini imzalamayacaklarını belirterek, "Yüzde 15’in altında bir toplu iş sözleşmesine imza atmayız, attırmayız da. Şuana kadar 5 oturum oldu ama taslakta yer alan hiçbir madde geçmedi. Büyükşehir’de büyük bir sıkıntı var" diye konuştu. DHA

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 15:33
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100