İşçiler maaşlarını istiyor

Aliağa Belediyesi'nden atılan işçiler, Mayıs ayı maaşlarını üç ay sonra alacak. İşçiler, Aliağa Belediye Başkanlığı'na dilekçe yazarak, maaşlarının bir an önce yatırılması talebinde bulundu

İşçiler maaşlarını istiyor

Haber / Gökçe ADAR

Aliağa Belediyesi'nden atılan işçiler direnişlerinin 38’inci gününe girdi. Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Cahit Ayan ve sendika temsilcileri arasında geçen görüşmede Ayan’ın, “Belediye Başkanı Serkan Acar’la sabah saatlerinde görüştüm. Maaşlar para olmadığı için, her türlü haklarınız hesaplanarak üç ay içerisinde ödenecektir” dediği öne sürüldü. İşçiler, işten çıkarılmanın kendileri için zaten bir mağduriyet yarattığını ifade ederek, “Mayıs ayı maaş ödemelerinin de gecikmesi durumunda daha da zor duruma düşeceğiz” dedi.

Kanuna aykırılık içeriyor

İşçilerin, Aliağa Belediye Başkanlığı'na yazdığı dilekçede, şu ifadeler yer aldı: “Aliağa Belediyesi’nde sürekli işçi olarak çalışırken 11.06.2019 tarihinde iş akdim tek taraflı feshedildi. Çıkışın verildiği tarih itibariyle son maaş bordrom hesaplanarak tarafıma verilmiştir. Yine 31.05.2019 tarihinde 6772 sayılı ilave tediyenin 2. dilimi hesaplanarak tahakkuk ettirilmiştir. Maaş ve ilave tediyenin tarafımıza üç ay sonra ödeneceği beyan edilmiştir. 5393 Belediye kanununun, Belediyelerde personel istihdamıyla ilgili usul ve esasları düzenleyen Norm Kadro ve Personel İstihdamı başlıklı 49'üncü maddesine göre personelin her türlü alacakları zamanında ve öncelikle ödenir hükmü doğrultusunda ücretlerin tahakkuk edip muhasebe servisine ulaştığı gün bankadaki nakit durumu uygunsa personel alacakları ödenmelidir. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere, ücretlerimizin tarafımıza üç ay sonra ödenecek olması kanuna aykırılık teşkil etmektedir. Hem işten çıkarılmış olmamız hem de hak ettiğimiz ücretlerin ödenmemesi ailevi sıkıntıları da birlikte getirecektir. Bir an önce hak ettiğimiz ücretlerimizin ödenmesi aksi takdirde ücretlere uygulanacak olan banka mevduatına uygulanan en yüksek mevduat faizi oranıyla tarafımıza birlikte ödenmesi için yasal girişimde bulunacağımı, ayrıca kamu zararına neden olan personel hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunacağımı arz ederim.”

Açlıkla sınamaya çalışıyorlar

Genel İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Doğanşah Aydın ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Bizler maaşlarımızı ayın 22’sinde alırdık. Bu süre geçti. Sendika temsilcisi arkadaşımla birlikte Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı’yla yaptığımız görüşmede kadrolu işçilerin kalan maaşlarının ve diğer alacaklarının üç ay içerisinde ödeneceğini öğrendik. Nedeninin ise belediyede para olmaması olarak açıkladılar. Her ayın 20’sindeki kasa durumu bellidir. Bu maaşları karşılayacak bir kasa durumu olduğunu biliyoruz. Buna rağmen bir ödeme yapılmadı. Bu durum bizler açısından ciddi bir mağduriyet yaratacak. Zaten işten çıkarılmışız, insanların psikolojileri alt üst olmuş. Bir de evini tek maaşla geçindiren bu insanlar ne yapacak? Bizleri açlıkla sınamaya çalışıyorlar. Ödenemeyen maaşlar en yüksek mevduat faizi üzerinden ödenecek. Burada bir kamu zararı da oluşacak. Bankada yeterli karşılığı var ise personel maaşı öncelikli olarak ödenmek zorunda. Bu konuda Aliağa halkının vicdanına da sesleniyoruz. İşe iade davasının açılmaması için bizleri bu şekilde sıkıştırmaya çalışıyorlar.”

Partizanlık yapma

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Aliağa Belediyesi’nde yaşanan işçi kıyımlarını değerlendirdi. İşçilerden çok sayıda şikayet telefonu alan Polat, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ı sert sözlerle eleştirdi. Polat, “Belediye başkanlarının görevi kendi siyasi görüşünde olmayanı dışlamak değil, halka hizmet etmektir. Partizanlık yaparak insanları sınıflandırma dönemi artık bitmiştir. Halk hizmet beklerken ne yazıkki belediye başkanı, belediye bünyesinde çalışan işçi ve memurları fişlemekle meşgul” diye konuştu. Belediyenin, başka illerden memur alımlarına devam ettiğine yönelik duyumlar aldığını ifade eden Polat, “Aliağa Belediyesi’nin yaptığı bu kıyım düpedüz yandaşlarına kadro tahsis etmek adına; evlerine ekmek götürmek amacıyla emeği ve alın teri ile yıllardır çalışan bu işçilere kesilen cezadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 10:15
YORUM EKLE

banner92