banner109

Hayvanseverlerden site yönetimine tepki

İzmir’deki bir sitede, sokak hayvanlarını besleyenlere, yönetim tarafından para cezası kesildi. Cezaları protesto eden hayvanseverler, site yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Hayvanseverlerden site yönetimine tepki

HABER/ Özge Günerken

Bugün kentlerde hızla sayıları artan sitelerin açık alanlarında sokak hayvanlarının istenmemesi, site yönetimleri ile hayvansever site sakinlerini sık sık karşı karşıya getiriyor. Karşıyaka’daki Soyak Siesta Blue Sitesi 4. Bölge’de de geçen Aralık ayında sokak hayvanlarını beslediği için bazı apartman sakinlerine para cezası kesilmesi tepki toplamıştı. Gazete 9 Eylül’ün gündeme taşıdığı konu Hayvan Hakları Federasyonu-HAYTAP ve İzmir Barosu’nun siteye giderek 5199 sayılı yasa hakkında yaptığı bilgilendirme toplantısına rağmen çözüme kavuşmadı. Yönetim planı ve komşuluk hukukunu gerekçe gösteren site yönetimi, sokak hayvanlarını besleyen sakinlere verdiği para cezalarını geri çekmedi. Haksız cezalara karşı site önünde eylem yapan hayvanseverler, cezaların yasaya aykırı olduğunu belirtti; yönetim hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını söyledi.

İcralık oldu

Sokak hayvanlarını besledikleri için site yönetimi tarafından yaklaşık 2 bin TL ceza kesilen Fulya Hayriye Ağım, cezayı ödemediği için icraya verildi. Ağım, “Buna itirazda bulunduk. Biz de huzur kaçırmaktan tazminat davası açacağız” dedi. Sokak hayvanlarına kuru mama verdiği için 200 lira ceza kesilen site sakini Didem Şarman da, “13 bin metrekare arazide sadece 10 tane sokak kedisi var. Onların da beslenme, barınma hakkı var. Kanuna göre yaptığımızda yanlış yok. Biz suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96