Evde kalsın ama kimse de açlıktan ölmesin!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, müzik emekçileri için ‘yardım’ çağrısı yaptı.

Evde kalsın ama kimse de açlıktan ölmesin!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, korona pandemik salgını nedeniyle alınan haklı tedbirler sonucu pek çok sektörde olduğu gibi günübirlik çalışan müzik emekçilerinin de işlerini yapamaz, para kazanamaz, hayatlarını sürdüremez duruma geldiklerini belirterek “Roman kardeşlerimiz zor durumda. Günübirlik çalışan müzik emekçilerinin mağduriyeti için acil önlem alınmalı. Evde kalalım ama kimse de evde açlıktan ölmesin!” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 virüsü Türkiye’de de giderek tedbirlerin daha da artırılmasını zorunlu kılarken pek çok emekçi para kazanamaz, hayatlarını evde bile sürdüremez hale geldi. Bunlardan birinin de genellikle Roman yurttaşların sektörü olarak bilinen müzik emekçileri olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, günübirlik çalışan binlerce müzik emekçisinin hayatlarını sürdüremez duruma geldiğini ifade etti.

MÜZİK EMEKÇİLERİNE ACİL YARDIM YAPILMALI

Roman yurttaşların kendisine ulaşarak yardım istediğini söyleyen Beko, “Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hayatını müzik yaparak kazanan müzisyen emeçiler çoğu zaman düzensiz, sigortasız ve günübirlik işlerde çalışıyor. Tüm dünyayı saran ve yayılma hızı ülkemizde de her geçen gün katlanarak artan korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler haklı olabilir ancak pek çok sektörü bitirip, bu sektörlerde çalışan milyonlarca emekçiyi evlerine ekmek alamaz duruma düşürmüştür. Devletin evde kalın çağrısı haklıdır ancak alınan ekonomik tedbirlerin yersizliği, yetersizliği, sokağa çıkmayınca aç kalacak milyonları düşünmeden alındığı da ortadadır. Devletin özellikle koruması gereken en korumasız ve sosyal güvencesiz kesimlerin başında gelen müzik emekçilerinin haklı çığlığı da maalesef ortadadır. Kayıtsız çalışan binlerce müzik emekçisi bu tarz zorlu süreçlerde daha çok mağdur oluyor. Sosyal devletin hele ki böyle bir küresel salgın durumunda tüm vatandaşlarını düşünerek gerekli yardımı yapması en temel vazifesidir. Tüm diğer kesimlerle birlikte Roman kardeşlerimizin haklı çığlıklarına kulak verilmesini, bu mağduriyetin acil olarak maddi olarak giderilmesini uzun vadede de güvencesiz çalışan bu yurttaşlarımıza güvence sağlayacak bir çalışmanın yapılmasını talep ediyoruz. Yurttaşımız virüse yakalanmamak için evden kalsın ama evde de açlıktan ölmesin!” açıklamalarında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100