banner135

EŞİK, kadınlar için buluştu

EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu, kadınların eşit yurttaşlık ve eşit temsil hakkı, şiddetsiz bir yaşam talebi muhalefetin ilkeler bildirgesinde açıkça yer alması için siyasi parti genel başkanları ve kadın birimleri ile görüşmelere başladığını yaptığı yazılı bir açıklama ile duyurdu.

EŞİK, kadınlar için buluştu

EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu'ndan yapılan yazılı açıklamada; "Kadınların eşit yurttaşlık ve eşit temsil hakkı, şiddetsiz bir yaşam talebi muhalefetin ilkeler bildirgesinde açıkça yer almalı. 

EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu, yeni yasama yılında da parlamentoyu ve tüm siyasi partileri merceğine alarak, genel başkan ve yönetim organlarıyla görüş alışverişi ve işbirliği halinde kadın politikalarını güçlendirmeye kararlı.

14 Ekim tarihinde gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmemizin öncesinde ve sonrasında CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve ekibi ile bir araya gelindi. Tüm siyasi parti genel başkanlarından beklentimizle uyumlu şekilde Kılıçdaroğlu görüşmemize kadın kollarının katılımı bizler için önemliydi. Başta geleceğin iktidarı olacak muhalefet partilerinin ortaklaşma metinlerinin yazım süreçleri olmak üzere partilerdeki tüm süreçlere, o partilerin kadınlarının katılımını EŞİK olarak özellikle önemsiyoruz.

Aralarında KESK, TTB, TÜBAKKOM gibi emek ve meslek örgütlerinin kadın birimlerinin temsilcilerinin de bulunduğu EŞİK bileşeni kadın örgütlerinden katılımcılar, yapılan görüşmede kadın kazanımlarından hiçbir noktada geri adım atmama yönündeki kararlılıklarını çok net ortaya koydu. Olası tehditleri, yakın dönemde Meclis gündemine getirilebilecek 5’inci yargı “reform” paketi gibi düzenlemelerle, kadın haklarını tırpanlamaya dönük bütün ihtimalleri aktararak ana muhalefet partisini bu konuda dikkatli/uyanık olmaya, mücadeleyi ortaklaştırmaya ve birlikte güçlenmeye davet etti. TCK 103 çerçevesinde çıkartılmak istenen çocuk istismarcılarına af girişimleri, boşanan kadının yoksulluk nafakasının sınırlandırılması, 6284 sayılı şiddet yasasının budanması, “çocuk haczi” adı altında kadınların velayet hakkının sınırlanması ve can güvenliklerinin tehdit edilmesi, kadının soyadı hakkına muhtemel yeni saldırılar, illerde kurulması düşünülen “sulh komisyonları”nın hukuk devleti ve laiklik ilkelerini ihlalin yanı sıra kadına karşı şiddet konusunda arabuluculuk/uzlaştırma yasağına da aykırı olacağı örnekleri dile getirildi. EŞİK’in kadın erkek eşitliğinin inşası için 5 acil talebi ve yerellerden başlayarak ortak çalışmanın önemi dile getirildi. Görüşmede ayrıca cinsel şiddet kriz merkezleri açılması; sığınakların sayı ve kapasitesinin arttırılması; LGBTİ+lara yönelik şiddet ve ayrımcılığın sonlandırılması; işyerlerinde şiddet ve cinsel tacizin önlenmesi ile ilgili İLO’nun 190 sayılı sözleşmesinin Türkiye tarafından imzalanması ve uygulanması için baskı gücü oluşturmak gereği dile getirildi. Kılıçdaroğlu bu talepleri dikkatle dinleyerek not aldı. Özellikle kentlerdeki ev kadınlarının güçlenmesine önem verdiğini vurguladı. “Milyonlar içinde ama yalnız bırakılmış” bu kadınlar için yerel yönetimlerin ve kadın örgütlerinin yapacağı tüm çalışmalara ve işbirliklerine her türlü desteği vereceğini belirtti. Bu açıdan yoksul mahallelerden başlayarak kreşlerin yaygınlaştırılmasının önemi üzerinde durdu. Kılıçdaroğlu, kadın cinayetlerinin nedenleri ve çözümü konusunda kapsamlı araştırmalar yapmak ve buna uygun politikalar üretmek gereğine işaret etti. İstanbul Sözleşmesi’nin önemi vurgulandı ve Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi denetim organı olan GREVİO Türkiye Raporu’nun ilgili bölümlerinin özetlerinin düzenli olarak genel başkana aktarıldığını belirtti.

Gerek Nazlıaka, gerek Kılıçdaroğlu bu kadar geniş bir kadın örgütünü bir araya getiren EŞİK platform gönüllüleriyle irtibat halinde olmaktan, bu meseleleri ele almaktan memnuniyetlerini ifade etti. Platformun çalışmalarını ve çabalarını takip ettiklerini, yararlandıklarını söyledi.

Daha önce gerçekleştirilip EŞİK Platformu sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüşmeler ise Emek Partisi ve Kadın Partisi ile yapıldı.12 Ekim’de Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Emek Gençlik temsilcileri ile görüşüldü. Parti yöneticileri İstanbul sözleşmesi kampanyası temelinde kadın hareketi ve EŞİK ile paralel çalışmaların içinde yer aldıklarını belirttiler. 

13 Ekim’de, Kadın Partisi ile yapılan görüşmeye Genel Başkan, Benal Yazgan, Genel Başkan Yardımcısı Yeter Tabak ve parti meclisi üyeleri katıldı. Kadınların eşit temsil hakkı için fermuar sistemi uygulanması gerektiği konusunda fikir birliği teyit edildi

Kabul edilen randevu talepleri doğrultusunda siyasi parti genel başkanları ile görüşmelerimiz mecliste grubu olan ya da olmayan tüm partilerle devam edecek. EŞİK Platform gönüllüleri tarafından iletilen ve yukarıda özetlenen görüşler şüphesiz laik hukuk devleti niteliği ve Medeni Kanun’a bağlılık eksenini temel alıyordu. Aynı ilkeler çerçevesinde görüş ve politika önerilerimizi, tüm parti liderleri ve kadın kolları/komisyonları/başkanları ile paylaşmayı sürdüreceğiz.

6 Muhalefet Partisinin oluşturmaya çalıştığı ilkeler bildirgesinin eşit temsili ilke edinmesi ve ortak görüş oluşturmayı gerektiren her konunun toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifini içermesi için de çalışıyoruz. Bu amaçla partiler adına masada yer alan müzakerecilerin birisi kadın olmak üzere iki kişiden oluşması önerimizle birlikte açıklamada yer alan görüş ve taleplerimizi, basında yer alan parti temsilcileri ile teker teker görüşerek iletmeyi de önemsiyoruz. Bu amaçla CHP’den Muharrem Erkek ve İYİ Parti’den Bahadır Erdem ile oldukça verimli geçen görüşmeler yapıldı. Diğer parti temsilcileri ile görüşmeler de sürecek" ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2021, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100