Diyanetin Kod 2049 şartına tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı engelli kadrosuna alacağı hizmetliler için Kod 2049 şartı getirmesine Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İzmir Temsilcisi, yaptığı açıklamayla “tek mezhep ve tek engelli” anlayışı diyerek tepki gösterdi.

Diyanetin Kod 2049 şartına tepki

Haber/ Didar DEMİRCİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, hizmetli kadrosuna alacağı engelli bireyler için Kod 2049’u şart koşması üzerine Birleşik Kamu İş İzmir İl Temsilcisi Adem Yıldırım tepki gösterdi. İmam Hatip Lisesi ya da İlahiyat Fakültesi mezunu olma şartını koşan ‘Kod 2049’ hakkında eleştirilerini sıralayan Yıldırım, “Ülkemizde son zamanlarda verdiği skandal fetvalarla gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı skandallarına şimdi de engelli kadrosu ile yapmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı engelliler arasında da ayrım yaparak alacağı hizmetlilerden İmam Hatip Lisesi mezunu olma şartı getirmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı, her türlü hukuki, vicdani ve ahlaki kurallardan yoksun bu kararı ancak ve ancak “tek mezhep ve tek engelli” anlayışının dışa yansımasıdır” diye konuştu.

“Diyanet asli işlerinden uzaklaşmıştır”

Konuya ilişkin asıl sorunun engellilik olmadığının altını çizen Yıldırım, “Sorun, engelli olmak salt bedensel ya da zihinsel bir eksiklik görülmeyip her gün tanık olduğumuz ayrımcılığın, dışlamanın ve nefretin toplumsallaştırıldığı bir siyaset mekanizmasına dönüşmesidir. Diyanet İşleri Başkanlığı özellikle AKP'nin iktidar olduğu 2002 yılından bu yana, asli işlerinden ve görevlerinden tamamen uzaklaştırılmış ve AKP'nin yan kolu durumuna getirilmiştir. Engeli bulunan bireylerin çözüm bekleyen birçok sorunu bulunurken Diyanet İşleri Bakanlığı bu kadar ince eleyip sık dokumasının altında yurttaş ayrımcılığı yatmaktadır” dedi.

“Engelli yurttaşları ayırıyorlar”

Engelli bireylerin taleplerini sıralayan Yıldırım, “Engellilerin talepleri toplumsal düzen içinde her alanda, engelli ve engelsiz herkes için, eşit yurttaşlık, eşit haklar ve eşit kamusal hizmetler varken Diyanet İşleri Başkanlığının gündeminde ise din istismarcılığı yaparak engelli yurttaşları ayırmak vardır. Değişik alanlarda ve meslek liselerinde mezun binlerce engelli atanmak için kontenjan beklerken alınacak kadro hizmetli kadrosu olduğu ve engelli hizmetlilerin kurumlarımızda yaptıkları görev açısından hiçbir farkı olmayacağı halde Diyanet İşleri Başkanlığının bu ayrımcılığı kabul edilemez. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Diyanet İşleri Başkanlığın tüm asli işlerini bir yana bıraktığını ve engelli yurttaşlarımızı damgaladığını belirtiyoruz ve engelliler arasında ayrımcılık, dışlama ve ötekileştirme yapmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE