DİSK Gıda-İş: Euroserve işçileri işe geri alınsın

İzmir Torbalı’da faaliyet gösteren Philip Morris Fabrikası’nda taşeron olarak hizmet üreten Euroserve’in 103 işçisinin direnişi sürüyor. Konuya ilişkin Gıda İş Ege Bölge Temsilcisi Ufuktan Öden, atılan işçilerin geri alınması için çağrıda bulundu.

DİSK Gıda-İş: Euroserve işçileri işe geri alınsın

Haber/Didar DEMİRCİ - İzmir Torbalı’da faaliyet gösteren Philip Morris Fabrikası’nda taşeron olarak hizmet üreten Euroserve Hizmet ve İşletmecilik Şirketi’nde çalışan işçilerden (Marlboro işçileri) 103’ünün işine son verildi. İşten atılan Marlboro işçileri için DİSK Gıda İş Sendikası, Kültürpark Montrö kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını DİSK Gıda İş Ege Bölge Temsilcisi Ufuktan Öden okudu. Sendikalı ve güvenceli çalışmak istedikleri için işçilerin işine son verildiğini belirten Öden, “Sendikalı ve iş güvenceli çalışma koşullarına sahip olmak için ayağa kalkmış ve çok kısa süre içerisinde Marlboro/Euroserve işçileri sendikamız DİSK Gıda-İş’e üye olmuşlar ve örgütlenme düzeyini yüzde 50-55’lere çıkarmışlardır. Bu durum karşısında işçiler üzerinde mobbing ve baskılar artmış işçiler amir ve müdürleri tarafından açıkça tehdit edilerek sendikamızdan istifaya zorlanmışladır. Dört işçi arkadaşımız Kemalpaşa’ da farklı işyerlerine sürgün edilmiş, ancak kabul etmeyince de işten atılmışlardır. Marlboro/Euroserve işçilerinin baskılara ve işten atmalara karşı cevabı sendikamıza üyelik düzeyini artırarak yüzde 70’lere çıkarmak olmuştur” sözlerini kaydetti.
 

ÇAĞRIMIZA CEVAP VERİN”
İşten atılan işçilerin geri alınması ve işçilerin sorunlarının çözülmesi için sendika olarak Euroserve Genel Merkezi’ne yaptıkları başvuruların yanıtsız kaldığını ifade eden Öden, tüm bunların karşılığında daha fazla işçinin işine son verildiğini açıkladı. Öden, “Fabrika içinde direnen işçi arkadaşlarımıza tuvaletler kapatılmış, çay için su ısıttıkları çay makinelerinin elektriği dahi kesilmiştir. İşçilerin her mücadelesini hakka ve hukuka aykırı olduğunu iddia eden patronlara ve patronların bu tutumu karşısında işçilere barikat kuran güvenlik güçlerine basının ve kamuoyunun karşısında soruyorum. Sizin bu tutumunuz hakka ve hukuka uygun mudur? Burada yasa dışı olan bir şey varsa, o da sendikalı olma hakkı anayasal olarak ana sütü gibi helal olan işçilere karşı takınılan bu tutum ve saldırılardır. Daha önce yaptığımız tüm demokratik ve meşru eylemlerimizde olduğu gibi bir kere daha buradan taleplerimizi kamuoyuna ve Philip Morris/Eroroserve patronlarına duyurmak isterim: Atılan işçiler geri alınsın. Ücretler insanca yaşanabilecek bir seviyeye çıkarılsın. Zorunlu mesailer kaldırılsın. Tüm mobbing ve baskı yöntemlerine son verilsin. Sendikalı ve iş güvenceli çalışma hakkımız tanınsın” mesajını verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2022, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100