banner111

‘Ceza yönetmeliği’ tepkisi sürüyor

İzmir Sağlık Platformu, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne tepki dile getirerek, yönetmelik geri çekilinceye kadar mücadele edeceklerini vurguladılar.

‘Ceza yönetmeliği’ tepkisi sürüyor

İzmir Tabip Odası Konferans Salonu'ndaki basın açıklamasına, İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Funda Müftüoğlu, Genel Sağlık İş İzmir Şube Genel Sekreteri Ali Kemal Akgül, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şube Başkanı Tufan Fırat Göksel, Radyoloji Teknisyenleri Derneği İzmir Temsilcisi Ertuğrul Özaslan, SES İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz, KESK MYK üyesi Varol Öztorun ve sağlıkçılar katıldı. 1 Temmuz 2021'de yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin gelir kaybına neden olup iş güvencesini ortadan kaldırdığını savunan sağlıkçılar, “Akla mantığa sığmayan, düşünce özgürlüğüne tamamen aykırı bu yönetmelikte ısrar ettiklerini görüyoruz. Türkiye'nin her yerinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Kararlıyız, haklıyız” dedi.

Çözüm yok ceza var

Platform adına basın açıklamasını okuyan Dr. Serkan Şen, “Bizlerin ‘Ceza Sözleşmesi’ yönetmeliği olarak adlandırdığımız aile hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmelikte; aile hekimliği sistemindeki sorunlara bir çözüm yok. Sağlıkta şiddete karşı bir çözüm yok. Covid’in meslek hastalığı sayılmasına karşı veya pandemide sağlık emekçilerinin korunmasına dair bir önlem yok. Nüfusların maaş korunarak düşürülmesi, dolayısıyla halkın daha iyi hizmet alabilmesine dair bir düzenleme de yok” dedi. Şen, “Bakanlık müfettişlerinin herhangi bir sebeple soruşturma başlatması ve bu soruşturma sonucunda iş akdi sona erme tehdidi de var. Herhangi bir sebeple açığa alınan Aile hekimliği çalışanı 4 aya kadar görevden uzaklaştırılabiliyor ve bu dönemde hiç ücret ödenmeyip yargısız infaz yapılıyor. İl Sağlık Müdürlükleri hem soruşturma başlatıyor hem ceza veriyor, hem sözleşme feshi yapıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE