banner112

Çevrecilerin davaları, JES projelerini durduramıyor

JES'ler yüzünden çevre ve sağlık etkilerinin en olumsuz yaşandığı illerin başında gelen Aydın’da açılan davalar yıkım projelerini durduramıyor. Yürütmenin durdurulması istemi, mahkemeler tarafından reddediliyor.

Çevrecilerin davaları, JES projelerini durduramıyor

Yıllardır jeotermal enerji santrallerinin (JES) çevre ve sağlık etkilerinin en olumsuz yaşandığı illerin başında gelen Aydın’da iki yeni mahkeme kararı hukuki süreçlerin bu JES felaketini durdurmada etkisiz kaldığını gösteriyor. Merkez ilçe İncirliova’ya bağlı Kızılcaköy ve Germencik’te yapımı planlanan iki JES’le ilgili açılan davalarda da ret kararı geldi. Mahkeme, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, yürütmenin durdurulmasına karar verebileceğine yönelik yasal düzenlemelere atıf yaparak öngörülen şartların gerçekleşmediğini ileri sürerek yürütmenin durdurulmasını reddetti. Evrensel'in haberine göre, dava sürecinde alınan bilirkişi raporu ve sonrasında hazırlanan ek bilirkişi raporunda, projede çok önemli eksiklikler olduğunun altı çizilmişti.

İkinci kez reddedildi

Öte yandan Germencik’te yapılması planlanan Efe-9 Santrali ile ilgili açılan davada da yürütmenin durdurulması istemi ikinci kez reddedildi. Aydın 1. İdare Mahkemesi İDK toplantısının ardından ÇED olumlu kararı verilen projenin yapılması durumunda telafisi imkansız zararlara yol açabileceği iddialarını inandırıcı bulmayarak yürütmenin durdurulması talebini geri çevirdi. Projeye karşı açılan davada, projenin yapılacağı yerin birinci sınıf tarım alanı ve birinci sınıf sulama alanı içerisinde, zeytin ve incir bahçeleriyle kaplı olduğu, jeotermal tesislerden doğaya salınan sıvı ve havaya salınan gazların zararlarının bilimsel makalelerle ortaya konulduğu, ÇED raporundaki çamur havuzlarının yetersiz olduğu, Aydın ili genelinde ve Menderes Havzası’nda jeotermal santrallerinin etkisiyle yer altı su kaynaklarının kirlendiği, jeotermal suların doğal hidrolik hızlı akım şartları nedeniyle birçok alanda kirlilik etkileri yarattığı, mevcut alandaki yoğunluk değerlendirildiğinde aynı alanda şirkete ait dört jeotermal santrali varken yeni bir tane daha açılmasının buradaki yer altı ve yer üstü su kaynaklarının kirlenmesine neden olacağı, söz konusu santralin yapılması halinde Germencik ve Aydın’da yaşayan insanların tarımsal ve ekonomik faaliyetlerinin olumsuz etkileneceği öne sürülüyordu. Dava sürecinde alınan bilirkişi raporunda da bu iddiaları destekleyen uzman görüşleri ve projenin önemli eksikliklerine dikkat çekilmişti.

YORUM EKLE

banner97

banner96