banner112
banner111

Büyükşehir’de Meslek Fabrikası krizi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Merkezli Adıgüzel Vakfına Meslek Fabrikasını 20 yıllığına ‘Tarım Üniversitesi’ için tahsis etmesi mecliste tartışmaya neden oldu. Tartışma yaratan maddeye ilişkin İYİ Parti’nin çekimser kalması, gündem maddesini bir sonraki meclise bıraktı.

Büyükşehir’de Meslek Fabrikası krizi

Haber / Didar DEMİRCİ

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı son birleşiminde Meslek Fabrikası’nın 20 yıllığına merkezi İstanbul’da bulunan Adıgüzel Eğitim, Kültür, Araştırma, Yardımlaşma ve Sağlık Vakfı’na tahsis edilmesine yönelik protokol gündemde tartışma yarattı. Söz konusu protokolün üzerinde düşünülmeden ve hızlı bir şekilde meclis gündeminde oylamaya sunulmasına tepki gösteren AKP Grubu, vakfın İzmir’den bir vakıf olmamasına da sert çıktı. AKP Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i İzmirlilere şikayet ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir halkını yanıltıyor. Bu kadar ciddi bir meseleyi bize bir günde dayatamazsınız. İzmir’in malı ne olduğu bilinmeyen bir vakfa verilemez” dedi.

“KIYAMET KOPARACAK BİR ŞEY YOK”

Gelen eleştiriler üzerine CHP Grup Başkan Vekili Nilay Kökkılınç, oylamaya sunulan protokolün bir ön protokol olduğunu ve vakfın kurmayı planladığı Tarım Üniversitesi’nin YÖK’ten onay alması için gerekli olduğunu belirterek, “Türkiye’nin 3’üncü büyük şehrinde bir vakıf üniversitesi kurmak istiyoruz. Bu ön protokolle herhangi bir taşınmazı tahsis etmiyoruz. Bu vakfın merkezinin nerede olduğunun bir önemi yok. Burada bir tahsis olmadığı gibi bir üniversite kurulması için YÖK’ün izin vermesi gerekiyor, vermezse üniversite kurulamaz. YÖK izin verirse üniversite kurulursa tüm detayları içeren yeni bir protokol olacak. Böyle bir izin olmazsa burası zaten Büyükşehir’in kullanımında. Biz kimseye bir şey vermiyoruz. Bu ön anlaşma ki YÖK ile gerekli prosedür yürüsün. Burada kıyamet koparacak bir şey yok. Burada bir tarım ve teknoloji üniversitesi kurulması ve uluslararası standartlarda olmasından bahsediliyor. İzmir’de de böyle bir üniversite kurulması isteniyor” şeklinde konuştu.

“MECLİS ÜYELERİNE ZİMMET ÇIKACAKTIR”

Konunun çok hassas olduğunu dile getiren İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç, tartışmalara şu ifadelerle dahil oldu: “Çok hassas bir konuyu acele olarak konuşuyoruz. Değişik vakıflardan, üniversitelerden böyle bir talep gelebilir. Gelen taleplerin bu kente yararını birlikte değerlendirmeliyiz. Biz bir tarımı destekleyecek çalışma yapmak istiyorsak bizim aslanlar gibi daire başkanlarımız var. İlgili uzmanları içerisine alalım ve İzmir’in tarımla uğraşan insanlarına faydalı olalım. Bakın bu içeriği tam oturmayan vakfa tahsis edilmesinden dolayı meclis üyelerine zimmet çıkacaktır. Örneği Menemende var. Belediyenin asli görevleri var. Yapması gereken görevleri var. Bu çerçevede bu konuyu gündemde tutalım bunun sağlıklı oluşumunu yapalım ona göre hareket edelim. Tarımsal Daire Başkanlığı bünyesinde bir müdürlük kurarak bu hizmeti daha iyi verebiliriz.”
Tartışmaların uzaması üzerine gündemdeki maddenin oylanması yönünde CHP Grubundan gelen talebe AKP Grubu yeterli çoğunluğun olmadığını belirterek, karşı çıktı. Oturuma bir süre ara verildi. Verilen aranın ardından Kökkılınç, Soyer ile telefonda görüştüğünü meclise sunarak, “Sayın Başkanımız Tunç Soyer, İYİ Parti Grup Başkan Vekilimiz Kemal Sevinç’le bu konuda görüşmek istediğini ve bu nedenle konunun gündemde kalmasını istediğini” söyledi. Bunun üzerine söz konusu madde gündemde bırakıldı.

YORUM EKLE

banner101

banner100