banner112

Bornova’nın ‘akaryakıt istasyonu’ mecliste olay oldu

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Bornova’daki alışveriş merkezi karşısında yer alan arazide akaryakıt istasyonu yapılması için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği mecliste gerilime neden oldu. Kafalarda soru işareti bırakan tartışmalar, AKP Grubunu ikiye böldü.

Bornova’nın ‘akaryakıt istasyonu’ mecliste olay oldu

HABER/ Didar DEMİRCİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı olağan üçüncü birleşimi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde tamamlandı. Rutin geçmesi beklenen meclis komisyondan gelen raporların dördüncüsünde tıkandı. Tartışmalara neden olan komisyon raporu akıllarda soru işareti bırakırken, AKP grubunda ayrılıklara neden oldu. Tartışmalı komisyon raporu; Bornova ilçe sınırları içerisinde yer alan Kazımdirik Mahallesi'ndeki bir parsele 1/5000’lik Nazım İmar Planı değişikliği ile akaryakıt istasyonu yapılmasını içeriyordu. İmar ve Bayındırlık – Ulaşım Komisyonları ve Hukuk -Esnaf ve Meslek Odaları Komisyonlarından oy çokluğuyla geçti. Öte yandan planların askı sürecinde vatandaştan gelen itirazlar ise Çevre ve Sağlık Komisyonunda oybirliği ile uygun bulundu.

KOMİSYONDAKİ İTİRAZLAR MECLİSE TAŞINDI

İmar değişikliği ile yapılması planlanan akaryakıt istasyonu hakkında komisyonda yapılan itirazlar meclise de yansıyınca tansiyon yükseldi. Görüşmeler esnasında AKP grubunda görüş ayrılıkları yaşanırken, CHP Grubundan da çok sayıda kişinin oylamaya katılmaması dikkat çekti. Ayrıca AKP grubundan bazı meclis üyeleri oylama için mecliste yeterli çoğunluğun olmadığına dikkat çekmesine karşın Özuslu, sayım yaptırmadı.

YASALARA AYKIRI BİR YERE NEDEN RUHSAT VERİYORUZ?

Komisyondan gelen rapora ilk tepkiyi AKP Meclis Üyesi Fikret Mısırlı’dan geldi. Akaryakıt istasyonuna çevredeki 70 bin kişiden itiraz geldiğinin altını çizen Mısırlı, “İmar yönünden bir sene önce hazırlansa da bu İmar yönünden de yanlış. Benzin istasyonlarının yeri 2b tarafından geçen yol var. Bu yol trafiğe kapanmış gibi görünüyor ama bu mümkün değil. Bu karar hala neden bu kadar ısrarcı şekilde alınmaya çalışılıyor? Mağduriyetleri neden görmezden geliyoruz? Biz bu yerin bu şekilde uğraşılacağına, şehir hastanesinin önündeki yol için 3 dakika konuşulmadı ama buraya ruhsat verilecek diye aylardır konuşuyoruz. Burada eğitim amaçlı tesis de açmıyoruz. Büyükşehir yasalarına aykırı olan yere neden ruhsat veriyoruz? AKP olarak biz bu iş için rahatsızlık içindeyiz. Umarım çevre ve sağlık komisyonlarına göre oylanır” sözlerini kaydetti.

DETAYLAR BİZİMLE PAYLAŞILMADI

MHP’li Meclis Üyesi Hakan Şimşek ise vatandaşların itirazlarının değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “İtirazların değerlendirmesi ilgili komisyon raporları var. Lafı dolaştırmayacağım; bu alanda imar değişikliği istenmesi noktasında şahsım olarak bu alana istasyon yapılmaması yönünde oy kullandım. Vatandaşın itirazı geçse de daha önce alınmış olan oy birliği kararı olsa da bu detaylar bize verilmediğinden oldu. Ama bu konu vatandaşların itirazları değerlendirildiğinde zorlama bir karar gibi görünüyor. Olumsuz oy kullanacağımı belirtiyorum” ifadelerini kullandı.

KAMU ZARARI DOĞURACAK BİR KARARDIR

Alanda yapılacak imar değişikliği ile 104 metrekare kamu arazisinin eksileceğini ve bunun da kamu zararına neden olacağını belirten AKP Meclis Üyesi Erhan Çalışkan da “Kamuya ait bir malın da azalması kamu zararı doğuracak bir karardır. Bu nedenle bu kararla ilgili olarak ileride hukuksal bir durum olursa, kimlerin evet kimlerin hayır oyu kullandığının tutanağa geçirilmesini talep ediyorum” ifadelerine yer verdi.

VİCDANLARA GÖRE Mİ DEĞERLENDİRİYORUZ?

Tartışmalara neden olan planların daha öncesinde oybirliği ile geçtiğine dikkat çekerek eleştirilere cevap veren İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal, “Plan yapılırken 5’li komisyona gidip değerlendirilmiş. O dönemde kabul edilmiş, kabul görmüş ve kesinleşmiş bir plan. İtirazlar geldi ve görüşülüyor. Bir plan değişikliği önerisi değil bu. Kriterlerle ilgili değerlendirilmiş; imar, hukuk, esnaf komisyonlarında değerlendirilmiş. Kriterlere uygun görülmüş. Biz uygun görmüyoruz deniyor. Bunlar değerlendirilerek alınmış bir karar. Mevzuata uygun ama biz uygun görmüyoruz, bu keyfiyete göre davranamayız. Biz bunları vicdana göre mi yoksa mevzuata göre mi değerlendiriyoruz. Biz mevzuata göre değerlendiriyoruz” dedi.

BORNOVA BELEDİYESİ’NİN ENDİŞESİ VARDI

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın ise tartışmalara şu sözlerle yanıt verdi:

“13 Aralık 2021’de bu önerge kabul edilmiş. Önerge kabul edilirken 5’li komisyonda uygun görülü. O zamanda aynı tartışmalar vardı, o kapsamda haklı endişeleri karşılayabilmek için, 1/1000 uygulama imar planında Ulaşım Daire Başkanlığı ve UKOME ile görüşülerek plan değişikliği yapma kararı almışız. Bu kayıt bahsedilen yollarla ilgili önemli ölçüde halletmişti. Bornova Belediyesi’nin tereddüdü vardı, parselin yanında bulun küçük bölüm var bu bölümün ileride belediye için kamulaştırma endişesi vardı. İmar Komisyonu bunu da haklı eleştiri olarak buldu ve bu değişikliği kabul etti. UKOME kararı her zaman tartışılabilir elbette ama hukuka uygun mu diye tartışmak meclisin değil yargının kararıdır. Biz İBB meclisi olarak diğer idarelerin kararları iptal edilmedikçe uygulamakla hükümlüyüz… Önümüzdeki itirazlarla ilgili Bornova’nın itirazları için değişikliğe gidildi. Bu önergeyi yine denetletmek mümkündür ama bu değerlendirme doğru zeminde yapılaması için anlatıyorum. Kriterle uygun olmadığı halde görüşmek başka, kriterlere uygun olduğu halde yorum yapmak başka…”

AKP’DE BOZTEPE ÇATLAĞI

AKP grubundan bazı meclis üyeleri, önerge hakkında, “Meclis çoğunluğu var mı, mecliste hazır bulunan meclis üyeleri sayılsın” diye talepte bulunurken, AKP Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, grubundan çıkan sesleri el hareketiyle susturmaya çalışarak “Biz onu başkanvekilleri arasında görüştük, oylamaya geçilebilir” dedi. Susturulmaya çalışılan AKP’li meclis üyeleri tepki göstererek salonu terk etti. Tüm bunlar yaşanırken AKP Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, grubunun itirazlarının aksine CHP ile aynı yönde oy kullandığını belirterek, Meclis Başkanından bunun tutanaklara geçirilmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 23:01
YORUM EKLE

banner101

banner100