Bilim kahramanları İzmir'de buluştu

Dünyanın en büyük çocuk ve gençlik organizasyonlarından biri olan, Türkiye'de 'Bilim Kahramanları Buluşuyor' ismiyle gerçekleştirilen FIRST LEGO League turnuvalarının Türkiye finaline fuarizmir ev sahipliği yaptı.

Bilim kahramanları İzmir'de buluştu

Dünyanın en büyük çocuk ve gençlik organizasyonlarından biri olan, Türkiye'de 'Bilim Kahramanları Buluşuyor' ismiyle gerçekleştirilen FIRST LEGO League turnuvalarının Türkiye finaline fuarizmir ev sahipliği yaptı. Finalist 62 takımdan 17'si, İzmir başta olmak üzere Amerika, Avusturalya, Lübnan ve Uruguay'da gerçekleşecek uluslararası turnuvalara katılma hakkı kazandı.

İzmir'de, 9-10 Mart tarihleri arasında gerçekleşen turnuvada binlerce çocuk, keyifli vakit geçirme imkanı buldu. Her yıl 98 ülkeden 320 binin üzerinde öğrenciyi buluşturan FIRST LEGO League turnuvaları bu yıl, 'Into Orbit: Uzay Serüveni' temasıyla gerçekleşti. Türkiye'de 68 ilden 4 bin 882 öğrenci ve 554 takımın katıldığı yerel turnuvalar, İzmir dahil olmak üzere 5 ilde yapıldı. Bu turnuvalar sonucunda 22 ilden 62 takım, fuarizmir'deki ulusal turnuvada bir araya geldi. Turnuvada 17 takım; Amerika, Avusturalya, Lübnan, Uruguay ve İzmir'de yapılacak uluslararası turnuvalara gitmeye hak kazandı.

17 Takım uluslararası turnuvalar için gidiyor

Turnuvada gerçekleşen karşılaşmalar sonucunda Phoenix takımı Avustralya, Spectrum, Ordion, Stars of Space, Jr. Roboformers ve Rotatech Lübnan; Robotrak ve Rotastars Uruguay; Robokod High Five, Magnatech Atlas, Enterprise, Roboksk, Rotaborn ve Team Voltage İzmir'de gerçekleşecek uluslararası turnuvalara katılma hakkı kazandı. Turnuvada üçüncü olan Intersection Colmena takımı İzmir'deki Uluslararası Turnuvaya katılacak. İkinci olan Nillius Verba ve Şampiyonluk Ödülü alan Butterfly Efect takımı Amerika'ya giderek turnuvaya katılacak.

Demir: İzmir bizim için çok önemli

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, "Bu yıl 15. Ulusal Turnuvası'nda bir aradayız. Bizim için çok büyük bir onur. Dünyada bu yıl 40 bin takım, yüzbinlerce öğrenci aynı tema etrafında sorunlara yenilikçi çözümler ürettiler. 15'inci senemizde 68 ilden 554 takım, 16 yerel turnuvada buluştu. Üst tura katılmaya hak kazanan 62 takımımızla fuarizmir'de bir arada olduk. İzmir bizim için çok özel. Mayıs ayında İzmir, 2019 Uluslararası FIRST LEGO League Open International Turkey Turnuvası'na ev sahipliği yapacak. Bu sene dolu dolu geçti" dedi.

YORUM EKLE