BES: Dr. Arıtürk, yargı emekçilerinden özür dilesin

Habertürk ekranlarında Teke Tek programının sunucusu Fatih Altaylı’nın konuğu olan Dr. Ramazan Arıtürk’ün açıklamalarına yargı emekçilerinden tepki geldi.

BES: Dr. Arıtürk, yargı emekçilerinden özür dilesin

Haber/ Didar DEMİRCİ

Konuya ilişkin açıklama yapan BES, Habertürk, Altaylı ve Arıtürk’ün yargı emekçilerinden özür dilemesini istedi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi, Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına konuk olan Dr. Ramazan Arıtürk’ün yargı emekçileri hakkındaki açıklamalarını kınayarak bir basın açıklaması düzenledi. Konuya ilişkin ortak açıklamayı BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven okudu. Güven, “Dr. Ramazan ARITÜRK, Haber Türk ve Fatih Altaylı yargı emekçilerinden özür dilesin! Fatih Altaylının Habertürk kanalında sunduğu Teke Tek programda, Dr. Ramazan Arıtürk, yargı emekçilerini, tamamen gerçeklere aykırı bir biçimde eğitim durumlarını, yaptıkları işi, işin mahiyetini, yoğunluğunu, uğradıkları mobbingi, liyakatsız atamaları, adaletsiz görevde yükselme sınavlarını göz ardı ederek alenen aşağılamış, program sunucu ve diğer konuklarda tasdik etmişlerdir. Programda bir kişinin dahi çıkıp bu aşağılamaya düzeltme gereği dahi duymaması ülkemizde insana ve emekçilere verilen değerin açık göstergesidir. Nedense ülkemizin her temel sorununda esas sorumluları, karar alıcıları değil de en çok emek veren, ezilen, yok sayılan kesimleri ‘tu kaka’ etmek mevcut medyada marifet haline geldi. Ülkede adalet yok, sorumlusu kim? Cevap hazır! Tabi ki Zabıt Katibi, Mübaşir yani yargı emekçileri… Emekçileri yaşadıkları koşullara tamamen gözünü kapatmış bir medya ve o medyaya çıkan elit, gerçeklikten kopuk her şey ve herkes hakkında konuşmayı kendine hak gören söz de uzmanların aşağılamalarından artık bıkmış durumdayız” dedi.

Özrü kabahatinden büyük

Yargı çalışanlarının tepkisi üzerine Ramazan Arıtürk’ün sosyal medya hesabından yaptığı kamuoyu bilgilendirmesine de değinen Güven, “Kendi önerdiği “adli katiplik müessesini” öne çıkarmak için hakimlerin iş yükünü bahane ederek yine yargı çalışanlarını aşağılamıştır. Kimsenin kendi önermesini haklı çıkarmak için emekçileri aşağılamaya hakkı yoktur. Ülkedeki yargıya güvensizliği anlamayan yargıyı bir bütün göremeyen, insanları anlama nezaketine sahip olmayan, özür dilemesini bile bilmeyen bir akademisyenin özür yerine bir de kendi kitabının okunmasını önermesini esefle kınıyoruz. Yargıda temel sorun yargı çalışanları değil, yargıda adaletin olmamasıdır. Adliyelerde çalışan yazı işleri müdürleri, icra müdürleri, icra müdür yardımcıları, katipler ve mübaşirler adliye saraylarının kapıkulları değillerdir. Emanet memurları, teknisyenler ve şoförlerimiz görevleri olmadığı halde birçok işi yaptıkları otopsiye gittikleri, kararların çoğunun katiplerin yazdığını az çok yargı teşkilatını bilen herkes bilir. Yargı çalışanlarının önemli kısmının üniversite mezunu olduğunu dahi bilmeyen Dr. Ramazan Arıtürk, programda belirli bir kesimin aşağılanmasını onaylayan Fatih Altaylı ve programın yapıldığı Habertürk kanalı yargı emekçileri özelinde tüm emekçilerden özür dilemelidirler. Onlar özrü dileyene kadar teşhir kampanyamız sosyal medya aracılığıyla devam edecek. Adalet Bakanlığından ise bir kez olsun kendi personeline sahip çıkmaya, onların özlük haklarını iyileştirmeye ve bu aşağılamaya karşı yasal işlem başlatmaya çağırıyoruz. Yargı emekçileri yalnız değildir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 17:55
YORUM EKLE

banner97

banner96