banner112

BES'den Karşıyaka Adliyesi'nde açıklama

İş yerlerindeki sorunlara karşı basın açıklaması yapan BES Karşıyaka Adliye temsilciliği bir an önce koşullarının iyileştirilmesini talep etti.

BES'den Karşıyaka Adliyesi'nde açıklama

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Karşıyaka Adliye temsilciliği, Çiğli belediyesi ek binası önünde, işyerlerindeki sorunlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Çiğli Belediyesi Başkanı Utku Gümrükçü’nün Karşıyaka Adliyesinin bir bölümünü Çiğli’ye getirerek ekonomiyi canlandırmak ve esnafını memnun etmek istediğine ve bu doğrultuda anlaşma yaptığına ancak yargı çalışanlarının haklarını görmezden geldiğine dikkat çekildi.

“ADLİYE PERSONELİ GÖRMEZDEN GELİNİP AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ”

Açıklamayı okuyan BES Karşıyaka Adliyesi iş yeri temsilcisi Veli Salgın, yakın zamanda Cumhuriyet Başsavcılığı ve Çiğli Belediyesi Başkanı Utku Gümrükçü ile yapılan görüşmede adliye çalışanlarının sorunları ve bu sorunların kalıcı olarak çözüme kavuşması için önerilerini sunduklarını belirtti.

Salgın, “Yaklaşık iki yıla yakındır yemek ödeneğimiz devlet tarafından geldiği halde bizler pandemi nedeniyle yemek yiyemiyoruz. Sebebini sorduğumuzda başsavcımız bu ana kadar gönderilen ve biriken parayla Karşıyaka adliyesinde şu an açık olan yemekhanede Karşıyaka’da çalışan personel için yemek çıkarttıklarını Çiğli ek binaya sadece günlük kişi başı 1,5 TL aktarabileceğini ifade etmiştir. Buna mukabil kendisine buraya ilk geldiğimizde yemek 14.00 TL idi bunun 6.00 TL’sini biz karşılıyorduk, geri kalan 8.00 TL’yi siz karşılıyordunuz, üstelik birikmiş paramız da yoktu diye sorduğumuzda ‘o zaman Çiğli Belediyesi karşılıyordu’ diye cevap vermiştir. Çiğli belediye başkanımızda bunu yalanlamamış ancak şu an belediyenin böyle bir imkânı yok diyerek Çiğli ek binada çalışan adliye personelini görmezden gelip açlığa ve sefalete mahkûm etmiştir” dedi.

“HAKLARIMIZIN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Ekonomik, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi için bugüne kadar yürüttükleri mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Salgın taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

“Yemek yiyebilmemiz sağlanmalıdır. Belediye ilk zamanlarda yemekte olduğu gibi verdiği 2 temizlik elemanını geri çekti. Tek temizlik personelimiz iyi çalışmasına rağmen koca kata yetişemiyor. Erkek ve kadın tuvaletleri karşı karşıya olup rahatsızlık yaratmaktadır araya paravan konulmalıdır. Her nedense bütün kurumlarda ve Karşıyaka adliyesinde halen uygulanan HES kodu sorulması çiğli ek binada uygulamadan vazgeçilmiş olup Allah a emanet çalışmaktayız HES kodu sorulmalıdır. Özellikle mübaşir arkadaşlarımızın posta hizmetlerini yapmalarına çözüm bulunmalıdır. Han içerisinde güvenlik zafiyetinin giderilmesi gerekir. Personel eksikliğinin bir an evvel giderilmesi gerekir. Ek görevler performansımızı olumsuz etkilemektedir”

YORUM EKLE

banner101

banner100