Basın kartları için komisyon kurulacak

TGS'nin 22'nci Olağan Genel Kurulu tamamlandı. Yönetimin de belirlendiği kurulda, basın kartlarının meslek örgütleri tarafından verilmesi için ortak komisyon kurulması kararı alındı.

Basın kartları için komisyon kurulacak

Haber/ Sinan KESKİN

'Gazetecilerin Gücü' sloganıyla toplanan Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 22'nci Olağan Genel Kurulu, basın kartlarının meslek örgütlerince verilmesi için ortak komisyon kurulması kararı aldı. “Yönetmeliğin değiştirilmesi, komisyonda Cumhurbaşkanlığı’nın ağırlığının artırılması, kart başvurularının değerlendirilmesindeki keyfî ve hatta partizanca tutum sonucu sendikamız, basın kartlarının meslek örgütlerince verilmesini acilen gündemine almıştır” ifadelerinin yer aldığı önerge oy birliğiyle kabul edildi.

Yönetimin yüzde 50'si kadın

İstanbul’da gerçekleştirilen genel kurulun ilk günü örgütlenme çalışmaları, basın özgürlüğü mücadelesi, önergeler ve tüzük üzerine yapılan tartışmalara ayrıldı. İkinci gün yapılan seçimle, Gazeteciler Sendikası’nı dört yıl boyunca yönetecek kadrolar oluşturuldu. Bin 450 üyeyi temsilen 82 delegenin oy kullandığı seçimde genel başkanlığa 71 oyla Gökhan Durmuş, genel sekreterliğe 53 oyla İlkay Akkaya, genel başkan yardımcılığına 58 oyla Ozan Alper Yurtoğlu, genel mali sekreterliğe 62 oyla Demet Çulha, genel örgütlenme sekreterliğine 62 oyla Mustafa Kuleli, genel eğitim sekreterliğine 63 oyla İpek Yezdani seçildi. Genel sekreterliğe aday olan Cansever Uğur 24 oyda kalarak seçilemedi. Teşekkür konuşmasında medya üzerindeki hükümet baskısıyla mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, iş kolundaki tüm çalışanları daha iyi bir yaşam için sendikalı olmaya çağırdı.

Kongreye uluslararası ilgi

Delegelerin yanı sıra kongreye çok sayıda konuk da katıldı. TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri ve TEKSİF Başkanı Nazmi Irgat, Ege Telgraf Gazetesi'nden Aylin Süphandağlı ve Esra Kapar delegelerin oy birliği ile Divan Kurulu'na seçildi. Basın-İş Başkanı Savaş Nigar, Kıbrıs Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir, TOLEYİS Başkanı Cemail Bakındı, Kristal-İş Başkanı Bilal Çetintaş, DİSK Gıda-İş Başkanı Seyit Aslan, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Merkez Yöneticisi Hakkı Zariç, Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, TEKSİF Danışmanı Faruk Büyükkucak salona gelerek TGS ile dayanışma içinde olduklarını dile getirdi. Gönderdiği video ile kongreyi selamlayan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı Mogens B. Bjerregard ise “Türkiye’deki zorlu şartlara rağmen büyük başarılara imza atabilmenizi takdirle karşılıyoruz. Avrupa Gazeteciler Federasyonu olarak sizi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadesini kullandı.

Almanya, İspanya, Yunanistan, İsveç, Polonya, Hırvatistan, Kıbrıs ve Sırbistan’dan medya sendikaları da gönderdikleri mesajlarla Türkiye’deki gazetecilerin yanında olduklarını deklare etti.

Tutuklu gazeteciler için çalışmalar sürecek

Kongrede, tutuklu tüm gazeteciler serbest kalana kadar hem ulusal hem de uluslararası kampanyaların sürdürülmesi, yargılanan gazetecilere verilen ücretsiz hukuki desteğin artırılması, işsiz gazetecilerin desteklenmesi, gazeteci kadınların medyada ve sendikal organlarda yönetici pozisyonlara gelmesinin teşvik edilmesi, medyadaki cinsiyetçi dili değiştirmek için kadın ve LGBTİ odaklı habercilik atölyeleri düzenlenmesi, internet haber sitelerinde çalışanların sendikalı olması için özel bir faaliyet yürütülmesi ve medya binalarına deprem kontrolü yapılarak riskli yapıların tahliye edilmesi hakkındaki önergeler kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 10:05
YORUM EKLE