banner112

Annesi anısına duvar boyadı

33 yaşındaki Merve Evren, onkolojide tedavi gören çocukları sevindiren bir iyilik hareketine imza attı. Evren, iki arkadaşıyla birlikte annesinin anısına çocuk kliniğinin duvarlarına resimler çizdi

Annesi anısına duvar boyadı

HABER/ Gökçe ADAR

İzmir’de yaşayan, Türkiye’nin önde gelen Medikal İllüstratörü Merve Evren, Ege Teknopark’taki ekip arkadaşları Gökçe Tanıyan ve Özgecan Mamalı ile birlikte onkoloji servisinde yatan çocukları sevindiren bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Evren, Tanıyan ve Mamalı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'nin Çocuk Kliniği'nin duvarlarını renklendirerek, resimler çizdi. Merve Evren, “Ege Çocuk Onkolojisi bünyesinde bulundurduğu tüm sağlık çalışanları ve sağladığı imkanlar ile muazzam bir bölüm. Tedavilerde başarı oranı çok yüksek. Biz sadece burada vakit geçiren çocukların zamanlarını kötü olarak anımsamamaları ve zihinlerinde güzel bir ortamın kalması amacıyla renklerimiz ve şekillerimiz ile dokunduk” dedi.

25 bin lira bağış

Annesi sayesinde uzun yıllardan beri EGEONKODER (Ege Lösemili Çocuklar Ve Onkoloji Derneği) gönüllüsü olduğunu söyleyen Evren, şöyle konuştu: “2011 yılında annemin onkoloji hastanesindesindeki tedavisine başladığımız zaman hastaneye gidip geliyorduk. Annem de rahatsız olduğu için yetişkinlerin hastalıklarında geçirdikleri süreci anlamlandırdığını söyler, hasta çocukların bu süreci nasıl karşıladıklarını sorgulardı. Annem bir gün çocuk onkoloji kliniğinin girişinde otururken, çocuklar için bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi. Daha sonra annemden bir sergi fikri çıktı. 2013 Nisan'ında bir Medikal İllüstrasyon sergisi açtım. 25 adet tablom sergilendi ve elde edilen tüm gelir EGEONKODER’e aktarıldı. Geçen beş yılda serginin 14 farklı sergi düzenlendi ve 25 bin liranın üzerinde bir gelir kliniğe bağışlandı. Hasta çocuklarımız için çalıştığım zaman kendimi anneme dua ediyor gibi hissediyorum.”

80 saatlik çalışma

Dönemin EGEONKODER Başkanı Prof. Dr. Nazan Çetingül'ün kendisini arayarak klinikteki duvarların renklendirilmesi için bir ressama ihtiyaç duyduklarını dile getirdiğini anlatan Evren, “Duvarları çocuklar için gönüllü olarak resmedebileceğimi söyledim. Tabi kendim bu işin altından kalkamazdım. Özgecan ve Gökçe ile birlikte elimize boyalarımızı aldık ve kliniğe geldik. Toplam 80 saat çalıştık” dedi. Yaklaşık iki ayda tamamlanan resimlendirmede çocuklara zarar vermeyen, kokusuz, su bazlı ve doğa dostu boyaların kullanıldığını aktaran Evren, “Çocukların hayatına dokunmak, gülümsemelerine ve gözlerindeki ışığa ulaşmak tarif edilemez. Biz burada hem o çocukların burada geçirdikleri anlara renk kattık, hem de kendi hayatlarımıza anlam kazandırdık. Ayrıca, annemin isminin orada yazılması, bana annemin yaşadığı hissini veriyor” ifadelerini kullandı. Gökçe ADAR

Mektuplarını kitaba çevirdi

Merve Evren, annesine ve oğluna yaptığı resimler ve yazdığı mektuplardan bir kitap derlediğini de ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “2013 yılının son ayında bebek sahibi olacağımı öğrenmiştim. O gün bebeğime mektuplar yazmaya başladım. Bebek karnımda büyüdükçe mektupların sayısı da arttı. Hastanede aralıksız yatarak geçirdiğim üç ay süren dönemde annemin de hastalığının son aşamalarıydı. Hastanenin iki ayrı odasında hem bebeğim hayata tutunmaya çalışıyordu hem de annem. Bebeğimi doğurup hastaneden çıktığım gün annemi kaybettim. O andan itibaren oğluma yazdığım mektupları anneme yazarak devam ettirdim. Şimdi yazdığım mektupları bir kitap haline getiriyorum. Bu kitabın pek çok insana ilham kaynağı olabileceğini düşünüyorum. Kitabın basım sürecine girmesi için güç toplamam uzun zamanımı aldı ama az kaldı. Kitaptan elde edilecek olan gelir yine EGEONKODER’e verilecek.”

Merve Evren Kimdir?

33 yaşında, biyoteknoloji alanında doktora sahibi bir biyolog. Gördüğü lisans eğitimi sırasında Güzel Sanatlar Fakültesi’nden dersler alarak, bugünkü mesleği medikal illüstratörlüğü yapmaya başladı. Ege Teknopark’ta “Bilimsel Görselleştirme” alanında devlet destekli Ar-Ge projesi yürüten bir şirketin yöneticisi olan Merve Evren, evli ve bir çocuk annesi. Medikal illüstrasyon ise her türlü tıp bilgisini belirli teknikler kullanılarak görsel bir materyale dönüştürme işlemi olarak tanımlanıyor.

YORUM EKLE