Ankara'ya İnciraltı çağrısı

İzmir'de yapılması planlanan Körfez Geçişi Projesi’ne verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının yürütmesinin mahkeme tarafından durdurulmasının ardından İnciraltı Gelişim Derneği tarafından açıklama yapıldı.

Ankara'ya İnciraltı çağrısı

İzmir'de yapılması planlanan Körfez Geçişi Projesi’ne verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının yürütmesinin mahkeme tarafından durdurulmasının ardından İnciraltı Gelişim Derneği tarafından açıklama yapıldı. Dernek Başkanı Tayfun Karabulut, Körfez Geçiş Projesi’ne destek verdiklerini, bu proje yapılmasa bile İnciraltı’nın bir an önce planlanması gerektiğini söyledi.

İzmir Körfez Geçişi Projesi’ne verilen ÇED olumlu kararına karşı İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’nde açılan davada, yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Mahkemeden çıkan kararın ardından açıklama yapan İnciraltı Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karabulut, projenin yapılması gerektiğini belirtti. Balçova’daki bir otelde, İnciraltı’ndaki hak sahipleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Tayfun Karabulut, Körfez Geçiş Projesi ile İnciraltı’nın planlanmasının aynı anda yürütüldüğünü, ancak bu gelişme ile bölgenin planlanmasının da duracağını söyledi. Hükümetin projeyi yapmasını istediklerini söyleyen, yapılmasa bile İnciraltı’nın planlanmasının gerekli olduğunu vurgulayan Karabulut, "Artık yeter. İnciraltı’nın İzmir’e kazandırılmasını engellemek için yıllardır çaba sarf edenlerle, İzmir Körfez Geçişi projesini engellemek isteyenler de aynı gruplar. Bu 'istemezükçü' grupların İzmirlilere hep yukardan bakmalarına artık yeter. Mahkeme kararına saygı duyuyoruz, ancak eksiklikler düzeltilerek İzmir Körfez Geçişi Projesi mutlaka şehrimize kazandırılmalı" dedi.

‘HÜKÜMETTEN DESTEK BEKLİYORUZ’


Türkiye’nin ekonomik olarak saldırı altında olduğunu, bu zor günlerde hükümetin yanında yer aldıklarını dile getiren Tayfun Karabulut, İnciraltı’nın planlanması konusunda hiçbir şartlarının bulunmadığını belirterek, şunları söyledi:

"İnciraltı toprak sahipleri olarak bugüne kadar hep ülkesine bağlı, birlik ve dayanışma içerisinde olduk. Toplamda 5 milyon metrekare olan topraklarımızda bu zamana kadar planlamada hiçbir şartımız olmadı. İnciraltı planlamasını hep sabırla bekledik ve bazı zamanlarda yalnız kalsak da sesimizi hiç yükseltmedik. İnciraltı toprak sahipleri olarak 2016 tarihinde başlayan İnciraltı planlama sürecinin biran evvel tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz."

İnciraltı’nın doğru ve sağlık turizmi odaklı planlanması ile ülkeye doğrudan 10 milyar dolar yabancı sermaye çekeceğini, bunun da İzmir’de 15 bin kişiye istihdam sağlayarak işsizliği azaltacağını savunan Karabulut, hükümetten destek beklediklerini ifade etti.

BAKANLARA ÇAĞRIDA BULUNDU


İnciraltı’nın bugün kamuya faydasız olarak beklemesinin, bugünkü durumu ve  plansız her geçen gün, kenarından, kıyısından kemirilerek yok olmasını izlemenin, İzmir'i sevmemek, vatanını sevmemek anlamına geldiğini iddia eden Karabulut, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a seslenerek, "İnciraltı planlaması biran evvel biterse İzmir büyür, ülkemiz büyür" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrıda bulunan Tayfun Karabulut, "İnciraltı planlanırsa İzmir turizmde sıçrama yapar, ülkemize büyük katkı koyar. 2500 yıllık uluslararası marka olan Agamemnon kaplıcaları, İnciraltı planlanırsa sağlık turizmde marka olur, İzmir kalkınır, ülkemiz kalkınır" dedi. Konuşmasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de seslenen Karabulut, şunları söyledi: "İnciraltı’nın bugün tarım vasfı kalmamıştır, kalkarsa plan gelir İzmir kazanır, ülkemiz kazanır. İnciraltı toprak sahipleri olarak ne bizlerin ne de ülkemizin kaybedecek vakti olmadığından bizler devletimizin, hükümetimizin dün olduğu gibi bugünde  yanındayız. Biran evvel sürece katkınızı, desteğinizi ve ilginizi bekliyoruz."

‘KİMSE BİZE YOKMUŞUZ GİBİ DAVRANAMAZ’


İnciraltı'nın planlanmasıyla İzmir'e yıllık 3 milyar lira ekonomik katkı sağlayacağını vurgulayan Karabulut, "2013 yılında İnciraltı planlamasının iptal edilmesi ile bugüne kadar şehrimiz ve ülke ekonomisi 15 milyar TL kayba uğramıştır. Ayrıca İnciraltı Planı iptal edildiğinde sevinen kesimler, iki kez Expo'da aday olmuş, tüm dünyanın tanıyıp hayran olduğu yerlere, nargile salonları, düğün salonları, mangal bahçeleri yapılmasına, akşam müzik seslerinin birbirine girdiği bir yer haline gelmesine neden olmuştur. Kimse bize yokmuşuz gibi davranamaz ve şehrin göbeğinde, artık tarım yapılamayan 100 yıldır sahip olduğumuz topraklara plan istedik diye de ‘rantçı’  yaftası vuramaz. İzmir’in sahibi sadece sizler değilsiniz, İzmir’in sahibi İzmir’de yaşayanlar yani bizleriz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da seslenen Karabulut, İnciraltı’nın, İzmir ve ülke için önemli bir değer olduğunu, bölgenin planlama sürecinin önünde vatanını seven kimsenin durmayacağını, buna engel olmaya çalışanların karşısında İzmirlilerin duracağını söyledi. Körfez Geçişi Projesi için verilen ÇED olumlu kararına karşı dava açan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) "Diyaloğa açığız" diye seslenen Karabulut, bölgenin planlanmadığı için yıllardır sorun yaşadıklarını, dava açanların kendileri ile empati kurmalarını istediklerini söyledi. Toplantı, yapılan açıklamanın ardından son buldu. DHA
Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER