banner112

Ankara-İzmir YHT ne zaman açılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara ile İzmir'i birbirine bağlayacak olan yüksek hızlı tren projesinin 2 yıl sonra tamamlanıp 2024'te hizmete alınabileceğini açıkladı

Ankara-İzmir YHT ne zaman açılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ulaştırma alanında çok büyük atılımlar yapıldığını söyledi. Demiryolu ağırlıklı ulaşım yatırım dönemine girdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Şu anda ülkemizde 4 bin 500 kilometre demir yolu ağında çalışmalarımız var. Bu hatta hem yük hem yolcu taşıyacağız. Bu yılın sonuna doğru Ankara-Sivas hattımızı da hizmete alacağız. Karaman-Ulukışla, Aksaray-Ulukışla-Mersin için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Ankara-İzmir hattında da çalışmalarımız hızlı bir şekilde tekrar başladı. İnşallah önümüzdeki 2 yılın sonunda da hizmete almayı hedefledik” diye konuştu. 

52 İL YHT İLE BAĞLANACAK

Türkiye'nin, hızlı trenle yeni tanışmasına rağmen Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 8'inci yüksek hızlı tren işletmecisi unvanına sahip olduğunu aktaran Bakan Karaismailoğlu şu ifadeleri kullandı: “Şu anda ülkemiz genelindeki 13 bin 22 kilometre olan tren demir yolu ağımızda 2053 yılına kadar 28 bin kilometreye ulaşma hedefi doğrultusunda önemli çalışmalar yapıyoruz. 2053 hedeflerimiz kapsamında 52 ilimizi yüksek hızlı tren ağlarıyla buluşturacağız. Hedefimiz büyük güçlü Türkiye ve dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisi içerisinde yer almak.”

YORUM EKLE

banner101

banner100