Anadolu basını destek bekliyor

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 63. Başkanlar Konseyi toplantısının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde yerel basının içinde bulunduğu zorlukları aşması için alınması gereken bir dizi önlem için hükumete çağrı yapıldı

Anadolu basını destek bekliyor

Haber/ Oğuz YILDIZ

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 63. Başkanlar Konseyi toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında online olarak Başkanlar Konseyi üyeleri ve Basın Vakfı üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Dünya ve ülkemizde salgın hala artarak devam ediyor. Gazeteciler de en çok olumsuz etkilenen meslek gruplarından birisi. Sağlık ve emniyet çalışanlarının ardından aşı talebimiz ne yazık ki karşılık bulmadı. Birçok esnaf gruplarına destek paketi açıklanırken gazeteciler bunun dışında kaldı. Gazeteler maaş vermekte, çalışanlar da maaş almakta zorlanıyorlar. Televizyon ve radyolar da zor durumdalar, uydu bedellerinde herhangi bir iyileştirmede bulunulmadı. Gazete sahiplerine de çalışanlarına da mutlaka destek sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Karaca, basın kartları konusunda sıkıntılar yaşandığını belirterek, “Hakedenlere kartlarının verilmesi 1 yılı buluyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim başkanlığının basın kartları konusundaki tutumları meslektaşlarımızı mağdur ediyor” dedi.

Karaca, Başkanlar Konseyi toplantısına Kıbrıs’tan katılan gazetecilerin talepleri üzerine de, “Kıbrıs’taki meslektaşlarımızın Basın kartlarının Türkiye’de de geçerli olması ve eşleştirilmesi için de çalışma yapacağız ve Cumhurbaşkanlığı İletişim başkanlığına başvuruda bulunacağız” diye konuştu.

İnternet yasası çıkmalı

İnternet gazeteciliği konusundaki sıkıntılara da değinen Karaca şunları söyledi: “En büyük sıkıntımız internet gazeteciliğiyle ilgili yasanın çıkmaması. Bunu defalarca siyasilere ilettik. Basın ilkelerine uygun bir şekilde görevlerini yapan meslektaşlarımızı ayrı tutuyoruz, onlar da mağdur oluyorlar. Hem haksız rekabete uğruyorlar hem de basın kartı, yıpranma payı gibi haklardan yararlanamıyorlar. İnternet gazeteleri de resmi ilan, çalışanları da basın kartı alabilmeli. Bununla birlikte gazetecilik adı altında bu kutsal mesleği lekeleyenlere de izin verilmemeli. Siyasiler de şikayetçi ama çıkarılması için çaba harcamamaları da ilginç.”

Sonuç Bildirgesi

Salgının arttığı bu dönemde ülkemizde olumsuz etki yaratan koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden olan basın sektörünün yaşadığı zorlukların tartışıldığı toplantıda gündeme gelen hususların kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı.

1) Gazeteciler kamu yararı için her zaman halkla, bürokrasiyle ve siyasilerle sürekli yüz yüze olan kişilerdir. Meslektaşlarımızın da sağlıklı bir ortamda görev yapmaları için, tüm gazeteciler öncelikli olarak aşılanmalıdır.

2) Devletimiz acilen, basın sektörü ve çalışanları için maddi destek paketi açıklamalı, gazetelere, TV ve radyolara faizsiz kredi verilmesini sağlamalıdır.

3) Televizyon ve radyolar zor durumdadır. TV’lerin Uydu bedellerinde herhangi bir iyileştirmeye gidilmemesi sektörü çok zor durumlarda bırakmıştır. Uydu bedellerinde acilen iyileştirme yapılmalıdır.

4) Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Kartı Komisyonu görevini tam anlamıyla yapamamaktadır, takınılan tutum meslektaşlarımızı mağdur etmektedir. Hak edilen Sürekli Basın kartlarının verilmesi ve Basın kartlarının yenilenmesi en hızlı şekilde yapılmalı ve hak sahibi gazetecilerin itibarı geri verilmelidir.

5) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan meslektaşlarımızın taşımış oldukları basın kartlarının Türkiye’de geçerli olması sağlanmalı, sorun yaşadıkları Türkiye’de Türk basın kartlarıyla aynı özellikte itibar görmesi sağlanmalıdır.

6) İnternet gazeteciliği ile ilgili yasanın halen çıkartılmamış olması basın sektörünü ve hayatımızı olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Basın ilkelerine uygun şekilde görevlerini yapanların dışında merdiven altı habercilikle birlikte şantaj ve asılsız haberlerle gündem yaratan internet medyasının bir an evvel birbirinden ayrılması gerekmektedir. Yapılacak düzenlemeyle haksız rekabetin ortadan kaldırılması ile birlikte internet medyasının hem basın kartı, resmi ilan, hem de yıpranma payı gibi haklardan faydalandırılması gerekmektedir. Tüm siyasetçilerin ve halkın karşı olduğu gazetecilik adı altında bu kutsal mesleği lekeleyenlere de gerekli yaptırımların uygulanarak mesleğin onurunun kurtarılması şarttır.

7) Basın İlan Kurumunun ilan alan gazetelere uygulamış olduğu yüzde 15’lik kesintinin Covid-19 pandemi süreci içerisinde bir süre alınmaması veya alınması elzem ise oranın yüzde 8’e düşürülmesi yerel medyanın yaşaması için hayati önem taşımaktadır.

8) Yerel medya için en büyük gelir kaynağı olan icra ilanlarının askıya asılmaması, bu ilanların yaygın medya yerine illerimizde imkansızlıklar içinde çıkan yerel gazetelerde değerlendirilmesi sağlanmalı ve Anadolu medyasının ayakta kalmasına destek olunmalıdır.

9) Belediyelerin meclis kararlarının tüm illerde gazetelerde yayınlanması ve halkın belediye meclisinde alınan kararları sağlıklı şekilde takip etmesi sağlanmalıdır. Bu sayede hem halkımız yapılan işlerden haberdar olacak hem de yerel basına can suyu olacaktır.

10) 1994 yılında grekomen güreş dalında 25 yıl aradan sonra altın madalya alarak Avrupa Şampiyonluğunu ülkemize kazandıran Artvin’li Milli Güreşçi Erol Koyuncu’nun vefatınından sonra hiçbir şekilde ülke gündemine gelmemesi, bakanlık ve milli takımlar tarafından bir açıklama yapılmaması ve yaygın basında yer almaması büyük bir vefasızlıktır. Ülkesi için mücadele ederek Türk Bayrağını göndere çektirip İstiklâl Marşını okutmasının karşılığı böyle bir vefasızlık olmamalıdır. Ülkemizdeki tüm milli sporcularımıza değer verilmesi sahip çıkılması ve siyasallaştırılmaması gereklidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM EKLE

banner97

banner96