Gönül Yazar, 12 Ağustos 1936'da İzmir'in Kestelli semtinde dünyaya geldi. Erzincanlı yol müteahhidi Mehmet Bey ile Yugoslav göçmeni Fatma Aras'ın ikinci çocuğudur. Belma ve Belkıs adlı iki kız kardeşi vardır.

Rüya Coriç, Kızılcık Şerbeti Dizisine Katılıyor Rüya Coriç, Kızılcık Şerbeti Dizisine Katılıyor

569383

Yazar, müzik hayatına 1952 yılında "Ege Ses Kraliçesi" yarışmasını kazanarak başladı. Bu yarışmadan sonra radyo sanatçısı Necdet Yazar ile ilk turnesine çıktı. 1954 yılında Ankara Radyosu'ndan İstanbul sahnelerine geçti.

1958 yapımı "Günah Yolcuları" filmiyle sinema oyunculuğuna adım attı. Daha sonra "Neşeli Günler", "İzmir'in Kavalleri", "Vahdet", "Kader İnsanları", "Aşkın Yaşadığı Zaman" gibi filmlerde rol aldı.

1960'lı yıllarda Türk Sanat Müziğinin en popüler sanatçılarından biri haline geldi. "Bakma Bana", "Benim Adım Aşk", "Güzün Sessizliği", "Ayrılık Acısı", "Ömrümün Baharı" gibi şarkılarıyla müzikseverlerin kalbine yerleşti.

1980'li yıllarda müzik kariyerine ara verdi. Ancak 1990'lı yıllarda yeniden müzik dünyasına döndü. 1995 yılında "Ölümüne Kadar" adlı albümü yayınladı. Bu albümde yer alan "Unutturamazsın" şarkısı büyük beğeni topladı.

2000'li yıllarda da müzik hayatını sürdürdü. 2005 yılında "Gönül Yazar Klasikleri" adlı albümü yayınladı. Bu albümde Türk Sanat Müziğinin klasikleşmiş eserlerini seslendirdi.

Gönül Yazar, Türk Sanat Müziğinin en önemli ses sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Güçlü sesi, yorum yeteneği ve sahne performansıyla müzikseverlerin kalbini kazanmıştır. Türk Sanat Müziği'ne yaptığı katkılar nedeniyle 2006 yılında Devlet Sanatçısı unvanına layık görülmüştür.

Kaynak: haber merkezi