Altın doların hızına yetişti! Altın doların hızına yetişti!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de son 5 yılda resmi enflasyon yüzde 269, gıda enflasyonu ise yüzde 362 arttı. Ancak emeklilerin bayram ikramiyesi bu süreçte sadece yüzde 10 artış gösterdi. 2018’de bin TL olan bayram ikramiyesi 2021’de bin 100 TL’ye çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli maaşlarını yükseltecek alternatif modeller üzerinde çalıştıklarını söylerken DİSK-AR’ın hazırladığı rapor emeklilerin bayram ikramiyesindeki erimeyi ortaya koydu.


DİSK-AR’ın ‘Emekli İkramiyesi Nasıl Eridi?’ başlıklı raporuna göre, emekli bayram ikramiyesinin resmi enflasyona göre ayarlanması halinde en az 3 bin 689 TL, gıda enflasyonuna göre ayarlanması halinde ise en az 4 bin 619 TL olması gerekiyordu. Ayrıca raporda her yıl dört asgari ücret tutarında ikramiye verilmesinin emeklilerin refahını artıracağı belirtildi.


5 YILDA ALIM GÜCÜ YARI YARIYA AZALDI


Raporda ayrıca emeklilerin alım gücündeki düşüş de hesaplandı. Buna göre gıda enflasyonuna göre alım gücü son 5 yılda bin TL’den 238 TL’ye, resmi enflasyona göre ise bin TL’den 298 TL’ye geriledi. Emekli bayram ikramiyesinin asgari ücrete oranının da yüzde 62’den yüzde 13’e düştüğü kaydedildi. Raporda emeklilerin kaybının telafi edilmesi için şu öneride bulunuldu: “2022’nin ilk bayramında geçmiş enflasyon kaybını gidermek ve güncel enflasyona karşı korumak için toplam 8 bin 488 TL ikramiye ödenmelidir. Bu miktar resmi enflasyona göre hesaplanmıştır.”
 

BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI?

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Emekliler Derneği ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. Bilgin, en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyelerini yükseltecek alternatif modeller üzerine çalıştıklarını belirtti. En düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyelerinin EYT düzenlemesi kapsamında emekli olanları da kapsayacağını bildiren Bilgin, “En düşük emekli maaşını yükseltecek alternatif modellerimiz var. Bunun yanında emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var. En düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyeleriyle ilgili çalışma EYT düzenlemesi kapsamında emekli olanları da kapsayacak. Bu çalışma deprem bir müddet etkisiyle ertelenmiş oldu ama en geç önümüzdeki hafta bunu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim” dedi.