Yeni yıl milat olacak

Genel-İş 7 No'lu Şube Başkanı Özgür Genç, artan vergi yükü ile birlikte 2020 yılının işçiler için milat olacağını ifade ederek, işçilerin ücretlerinin arttırılması için mücadele edeceklerini söyledi

Yeni yıl milat olacak

Haber/ Gökçe ADAR

Genel-İş 7 No'lu Şube Başkanı Özgür Genç, 2020 yılında belirlenecek olan asgari ücretin işçilerin kaderini belirleyeceğini ifade ederek, 2020 yılında belirlenecek asgari ücretin işçinin ve ailesinin yaşam şartları açısından da önemli olacağını söyledi. Genç, “Yeni yılda, belirlenecek olan asgari ücret, ekonomik krizin etkisinin ve yoksullaşmanın giderek en üst seviyelerde olduğu bu dönem yaşamsal önem taşımakta. Temel tüketim ürünlerine ulaşmanın zorlaşması ve yaklaşan toplu iş sözleşme süreci açısından da 2020 işçi sınıfı için bir milattır. Yemek, içmek, barınmak gibi yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan asgari ücretli, hatta daha yüksek geliri olan işçi vergi yükünün giderek artması ve yıl sonuna doğru daha çok vergi ile daha az ücretle yaşamaya zorlanmaktadır” dedi. Örgütlü oldukları alanlarda, KHK işçileri için de geçerli olan TİS süreçlerinde az maaş çok vergi ödenmesine karşı olduklarını ifade eden Genç, “DİSK, az maaş çok vergi ödenmesine karşı bir mücadele içinde. Asgari ücret alan bir işçiden vergi kesilmemesini talep ediyor. 'Ücretlerimiz arttırılasın, vergi yükümüz kaldırılsın' talebiyle örgütlü olduğumuz tüm illerde ve alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KHK'lı işçiler belirsiz

Yeni yılda yapılacak olan toplu sözleşmeler ile 696 Sayılı KHK'lı işçilerin süreçlerinin belirsizliğinin sürdüğünü ifade eden Genç, “Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerine göre en çok asgari ücretli, esnek ve güvencesiz işçi çalıştıran ülke. Ekonomik kriz nedeni ile de saatlik, günlük geçici, kayıt dışı ve sendikasız çalışan sayısı giderek artıyor. Ucuz iş gücü pazarına dönüşmüş bir ülkede güvenceli ve özgür toplu iş sözleşmesi yapılabilecek bir süreci birleşik mücadele ile aşmak zorundayız. Ancak, 2020'de KHK'lı işçiler için nasıl bir süreç yaşanacak, bunun belirsizliği içerisindeyiz. Belediye şirketlerinde ve merkezi idarelere geçiş yapan işçiler, artan vergi yükü ile birlikte tam bir çıkmazın içerisinde. Biz, tüm bu belirsizlikler ve olumsuzluklara rağmen özgür bir toplu iş sözleşmesi yapacağımız ve işçilerin taleplerini kendilerinin belirleyeceği TİS görüşmeleri yapmak için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92